Pytanie:
Oct. 10, 2017
Czy dla sportowców wskazane jest picie energetyków? A co z kawą? Są różne opinie...
Odpowiedzi:
Alicja i Dawid Białowąs
Oct. 19, 2017
Kawa, a w zasadzie kofeina jest traktowana w sporcie jako ergogenik. Niestety swoje właściwości uzyskuje przy dość dużych wartościach 3-6mg/kg. To duuużo kawy lub 1 pigulka cofy bezwodnej. Jest też sporo informacji na temat tego że po treningowo pomaga szybciej uzupełniać glikogen mięsniowy o ile dieta nie maksymalizuje podaży węglowodanów i ich wchłaniania. Osobiście unikam jej po treningu żeby nie szargać już nerwów po crossfitach ;) Przed treningiem sprawdza się za to bardzo dobrze. pozdrawiam
Ewelina Smolińska
Oct. 11, 2017
Zawarta w kawie jak i w energetykach kofeina ma właściwości poprawiające wydolność ,wytrzymałość i refleks - oznacza to, że jest korzystna w diecie osób trenujących. W naturalnej kawie oprócz kofeiny znajdziemy antyoksydanty, które są szczególnie pożądane w diecie sportowca. Natomiast w energetyku najczęściej znajdziemy dodatki witamin syntetycznych i dodatkowo duże porcje cukru, aczkolwiek można wybrać te słodzone słodzikami, wówczas maja mniej kalorii. Jeśli zależy nam na dostarczeniu kofeiny przed treningiem wybierzmy naturalną kawę, lub suplementy diety z kofeiną. Możemy też po wypiciu kawy sięgnąć dodatkowo po zieloną herbatę, która wydłuży działanie kofeiny.
Dominika Makowska
Oct. 11, 2017
Spożycie kawy wśród osób aktywnych fizycznie jest niezmiernie dobrym pomysłem - oprócz walorów zdrowotnych dostarczamy kofeiny, która jest jednym z niewielu działających suplementów diety. Wachlarz korzyści dla sportowców jest nader szeroki - zapraszam do zapoznania się z tekstem http://arkadiuszmatras.pl/2017/05/17/kofeina-suplement-sportowy-na-wage-zlota/ Istnieją również prace naukowe, w których zamiast kawy/suplementu kofeiny stosowano właśnie napoje energetyczne. Ich picie nie jest prozdrowotnym nawykiem, jednak korzyści sportowe nadal są utrzymywane. Reasumując - najlepiej spożywać kawę -> jeżeli nie mamy takiej możliwości to suplement kofeiny (do kupienia w sklepach z odżywkami) -> jeżeli nie mamy możliwości to energetyki light -> jeżeli nie mamy możliwości to energetyki z cukrem (jeżeli Twoje wydatki energetyczne są wysokie, to niewielkie ilości cukru nie wpłyną negatywnie na Twoje zdrowie).
5/5
Agnieszka Joniec
Oct. 11, 2017
Dzień dobry! Uważam, że picie "sklepowych" energetyków nie jest wskazane. Gotowe napoje tego typu mają zwykle nieciekawy skład. Zawierają m. in. dużo cukru i sztucznych barwników. Proponuję odpowiednio zbilansowany jadłospis oraz przygotowywanie napoju energetycznego samodzielnie. Jest to tania, prosta, szybka a przede wszystkim o wiele zdrowsza alternatywa. Odnośnie picia kawy - nie widzę przeciwwskazań. Uważam, że jeśli będzie to jedna kawa dziennie, to nie ma przymusu, aby z niej rezygnować. W razie pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam!
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie