Pytanie:
5 października 2017
Witam. Jestem dziewczyną, mam 16 lat, 159 cm wzrostu i ważę 49 kg. Moim problemem jest to, że nie wiem ile kalorii powinnam jeść. Wiem, że są różne kalkulatory ale każdy pokazuje mi inne wartości. Odnośnie moich ćwiczeń, to niestety nie mam za bardzo na nie czasu. Wieczorem codziennie zawsze ćwiczę 15 minut (brzuszki, spięcia, pajacyki, podskoki, przysiady-no wszystko co mi tylko do głowy przyjdzie) Do szkoły jeżdżę aubousem, a kawałek muszę przejść. Bardzo dużo czasu spędzam na nauce i odrabianiu lekcji. Chciałabym utrzymać moją wagę albo ewentualnie jeszcze schudnąć do 46 kg. Proszę bardzo o pomoc.
Odpowiedzi:
Angelika Kowalewska
6 października 2017
Do utrzymania bądź lekkiej redukcji proponuję 1800 kcal, w wyżej opisanym przypadku.
Anna Szponar
6 października 2017
Witam! Jako dietetyk nie mogę zalecać dalszego obniżania masy ciała. 49 kg, przy tej masie ciała to prawidłowa wartość, już w tych dolnych normach. Dalsze odchudzanie byłoby klinicznie niewskazane. Żeby jednak utrzymać masę ciała uważam, że należałoby przez kilka dnia zapisywać wszystko co się zjada i przeliczać to na kcal. Tylko w taki sposób, żeby to było zwyczajowe jedzenie. Dzięki temu oszacuje się mniej więcej ile jest jedzonej energii z pożywienia. Żeby utrzymać masę ciała należałoby się trzymać tych wartości, choć samemu mogłoby to być niewygodne. Można w takim wypadku skorzystać z usług dietetyka, który ułoży zdrową dietę opierając się o prowadzony przez kilka dni dzienniczek żywieniowy lub po prostu zdrowo się odżywiać - wykluczyć słodycze, fast foody, słodkie napoje!!!, zamienić białe pieczywo na razowe, jeść więcej kasz, płatków owsianych, pestek, nasion, orzechów oraz oczywiście warzyw! Ponadto lepszą formą aktywności fizycznej mogą okazać się ćwiczenia aerobowe: spacery, pływanie, taniec, bieganie, jazda na rowerze, gry zespołowe, jak również aktywne uczestnictwo na zajęciach wf. 15 minut ćwiczeń to za mało. Proponuję 30-45 minut dziennie, w tym 3-4 razy w tygodniu aeroby a pozostałe dni mogą być brzuszki, spięcia, przysiady i inne oporowe formy aktywności. Pozdrawiam serdecznie :) Mgr Anna Szponar Dietetyk kliniczny
Anna Osiecka
6 października 2017
Proponowałabym dięte 2000 kcal i obserwację wagi przez tydzień. Jeżeli coś będzie sie zmieniać zalecana jest modyfikacja kaloryczności.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie