Pytanie:
Aug. 1, 2017
Planuje w najbliższym czasie zajść w ciąże. Chciałabym się dowiedzieć kiedy powinnam przyjmować kwas foliowy. Czy z produktów spożywczych jestem w stanie dostarczyć odpowiednich ilość kwasu foliowego?
Odpowiedzi:
Natalia Suprunowicz
Oct. 9, 2017
Każda kobieta powinna co najmniej 6 tygodni przed planowanym poczęciem przyjmować dawkę 0,4 mg kwasu foliowego dziennie i kontynuować suplementację do końca II trymestru ciąży. Kwas foliowy z pożywienia jest trudno przyswajalny i łatwo ulega rozkładowi podczas przechowywania żywności.
Angelika Kowalewska
Sept. 27, 2017
mniej więcej pół roku przed . Jeśli nie ma chorób ograniczających wchłanianie da się to zrobić dietą.
mgr Roksana Jurczak
Aug. 31, 2017
Dieta kobiety przed ciążą powinna być bogata w kwas foliowy, dlatego należy włączyć do diety przede wszystkim dużo zielonych warzyw. Jednakże zalecana jest dodatkowa suplementacja kwasem foliowym. W ostatnim czasie zwraca się uwagę również na to, aby był to tzw. metylowany kwas foliowy, który jest najlepiej przyswajalny. Niektóre osoby nie potrafią przetworzyć zwykłego kwasu foliowego do postaci aktywnej (uwarunkowania genetyczne) i mimo jego dużego spożycia mogą być niedobory, podczas ciąży związane z wadą cewy nerwowej.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie