Pytanie:
June 8, 2018
Jakie mleko będzie najlepsze na diecie wegańskiej? Sojowe odpada (unikam soi), ryzowe jest zanieczyszczone arsenem. Z punktu widzenia zdrowotnego nie wiem jakie z mlek roślinnych będzie najlepsze. Na wszelki wypadek podkreślę, że do mleka zwierzęcego nie wróce.
Odpowiedzi:
Joanna Kadowska
June 18, 2018
Mleko kokosowe, migdałowe z nerkowców. Dwa ostatnie nie są tanie i lepiej przygotowywać samemu. Kupne mleka roślinne to zazwyczaj napoje o rożnym składzie. Można również zrobić owsiane. Podstawowa zasada to namoczyć w przegotowanej i letniej wodzie. Zmielić i odsączyc i gotowe.
Anna Szponar
June 13, 2018
Bardziej skupiłabym się na tym, czy "mleko" roślinne jest wzbogacane (szczególnie o wapń!) - koniecznie należy wybierać to z do datkiem wapnia, ponieważ tylko wtedy może stanowić zamiennik dla mleka krowiego. Wystarczy spojrzeć na etykietę opakowania i przeanalizować wartości odżywcze. Poniżej tych podstawowych jak kcal, białko, tłuszcz, węglowodany, cukier powinna znajdować się informacja o tym, że w 100 g produktu znajduje się 120 mg wapnia (jest to standardowa ilość, którą dodają producenci, nie spotkałam innej). Poza tym czasem takie produkty są wzbogacane o witaminę D i/lub wit B12. Następną kwestią jest cena "mleka" roślinnego, która w przypadku niektórych produktów potrafi być bardzo wysoka, a przyjmując że codzienne spożycie wynosi ok 250 ml (produkt starcza na 4 dni) to jest to kwestia istotna. Akurat wymienione w pytaniu "mleka" roślinne to te najtańsze wybory. Polecam spróbować mleka owsianego, który ceną jest zbliżony do "mleka" ryżowego lub migdałowego, którego smak jest bardzo w porządku. Pozdrawiam!
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie