Pytanie:
June 17, 2021
Dzien dobry. Od 1.5 miesiąca jestem na deficycie kalorycznym. Mam 33 lata, jestem kierowca ciezarowki, od miesiąca 3 dni w tygodniu uprawiam ok 40 minutowe treningi aerobowe. W tym tygodniu zaczynam cwiczenia siłowe. Do obliczania kalori używam programu na telefon. Ważę każdy produkt, wpisuje każda nawet bułkę. Nie wiem czy dobrze obliczyłem swoje zapotrzebowanie podstawowe. Wychodzi mi około 2200kcal. Wg rozkładu makro powinienem spozywac 50%weglowodanow 25 % protein i 25%tluszczow. Spozywam około 1800kcal dziennie. Nie pije alkoholu, staram się do minimum spozywac cukier jak i Sól. Wypijam ponad 1.5 litra wody dziennie Zaczynałem z waga 109kg. Obecnie moja waga po 6 tygodniach zmian wynosi 99.3 I niestety od 6 dni stoi w miejscu. Co robię źle?
Odpowiedzi:
Michał Kaczorowski
July 12, 2021
Witam. Tygodniowa stagnacja nie jest żadnym powodem do zmartwień. Masa ciała to nie jedynie tkanka tłuszczowa. Waga może nas oszukać. Dalej przedstawiam kilka mechanizmów mogących przyczynić się do "oszustwa': ilość węglowodanów w dniach przed ważeniem, ilość soli w dniach przed ważeniem, stres w dniach przed ważeniem, odmienne warunki pomiaru masy ciała (np. zwykle po porannej toalecie, a następnie przed) czy objętość posiłku w dniu poprzedzającym ważenie. W razie pytań zapraszam do rozmowy telefonicznej.
5/5
Sylwia Balcerzak
June 28, 2021
Dzień dobry. Jeśli masa ciała od 6 dni stoi w miejscu to nie jest to nic niepokojącego! Redukcja masy ciała nie przebiega liniowo - zazwyczaj przypomina raczej sinusoidę :) Jest progres, jest stagnacja i czasem jest też regres, ale wszystkie te etapy są zupełnie normalne. Nie ma sensu ważyć się co kilka dni - zmiana masy ciała jest uwarunkowana nie tylko tym ile spożywamy kilokalorii ale również kwestią nawodnienia, ilości snu, ilości stresu, ilości aktywności fizycznej i wieloma innymi czynnikami. Z największym prawdopodobieństwem jeśli utrzyma Pan obecne założenia, masa ciała będzie dalej spadała. Jeśli nie, warto skonsultować się z dietetykiem - np. online - i przeanalizować obecną sytuację i zaplanować dalsze kroki. Nawet jeśli redukcja zatrzyma się na dłużej - spokojnie, są na to sposoby :)
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie