Pytanie:
Sept. 13, 2022
Dzień dobry, mam problem z przytyciem po ciąży. Przed ciążą ważyłam 57kg przy wzroście 173, w ciąży 68kg. Od lutego zmagam się z tym potrafię zjeść 2600kcal a waga albo taka sama bądź jest mniej niż wcześniej. Przed ciążą jadłam znacznie mniej chociaż mniej się ruszałam. Są dni gdzie zjem mniej a są gdzie zjem wszystko co jest w lodówce. Nie robiłam żadnych badań. Jestem w młodym wieku 20 lat może przez tą ciąże zmienił mi się metabolizm. Jestem tez podatna bardzo na stres i mam stany depresyjne nie biorę żadnych leków. Nie wiem, w czym jest problem proszę o pomoc.
Odpowiedzi:
Olga Kilian-Winnicka
Oct. 30, 2023
musi pani zrobić badania krwi i sprawdzić, jak wygląda gospodarka cukrowa (glukoza, insulina, hemoglobina glikowana), przy insulinooporności waga może stać w miejscu i nie chcieć urosnąć nawet o kg, / to niestety częste po ciąży. dodatkowo sprawdzić parametry kortyzolowe (kortyzol, DHEAs), żeby zobaczyć, jak wyglądają nadnercza, plus tarczyca (TSH, ft3, ft4, anty TPO i anty TG) zapraszam na konsultację z kompletem badań - specjalizuję się w pracy z kobietami po ciązy :)
5/5
Sylwia Balcerzak
Sept. 27, 2022
Problemów może być co najmniej kilka, ale nie sposób omawiać je bez porządnego wywiadu żywieniowo-zdrowotnego. Może on dotyczyć chociażby niedoszacowania energetycznego względem swojego zapotrzebowania, ale też licznych jednostek chorobowych. Stany depresyjne powinny być zdiagnozowane i zaopiekowane przez lekarza psychiatrę - na początek można zgłosić się do lekarza rodzinnego, który również powinien pomóc w tym temacie. Zdecydowanie konieczna jest współpraca na poziomie lekarz-dietetyk-pacjent.
Aleksandra Kurkiewicz
Sept. 27, 2022
Cześć, jak najszybciej powinnaś zrobić przynajmniej podstawowe badania. Warto umówić się do doświadczonego dietetyka klinicznego, który pomoże Ci zlokalizować przyczynę kłopotów oraz uzupełnić niedobory pokarmowe. To za mało informacji, aby móc wdrożyć coś sensownego. Chętnie pomogę. Serdecznie pozdrawiam Ola Kurkiewicz
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie