Pytanie:
March 2, 2021
Mój stan jest dosyć niekorzystny. Chciałbym to zmienić, stąd moje pytanie. Zastanawiam się nad kupnem odżywki białkowej lub dobrego gainera. Nie jadam sporo, dlatego polecono mi gainera. Myślę, że dałby mi trochę energii przez węglowodany, ale martwię się, że przez to za bardzo przytyje, a zależy mi bardziej na stworzeniu zarysów mięśni. Czy kupno takich specyfików byłoby dla mnie pomocne?
Odpowiedzi:
Hubert Wojarski
March 10, 2021
Dzień dobry, Wszystko zależy od Pańskiego celu. Z kontekstu wiadomości wynika, że chciałby Pan jednocześnie przybrać na masie ciała i "zarysować mięśnie". Aby tego dokonać trzeba spełnić kilka czynników takich jak: posiadać niedługi staż treningowy, trzymać się odpowiednio zbilansowanej diety z niedużą nadwyżką lub deficytem kalorycznym (w zależności od Pana predyspozycji). Odżywka o której Pan wspomina (czy to białkowa czy węglowodanowo-białkowa) to suplement. Suplementy nie są tak istotne jak dieta. Jeśli wie Pan, że występują u Pana problemy z jedzeniem pełnowartościowych posiłków to warto pracować nad niwelowaniem tych problemów zamiast atakować w suplementy. Podsumowując - gainer dostarczy Panu energii, jeśli mimo stosowania gainera nie będzie Pan na nadwyżce kalorycznej to prawdopodobnie Pan nie przytyje, ale niekoniecznie przyniesie to pożądany efekt "zarysowanych mięśni". Pozdrawiam, Bhealthy Dietetyk Hubert Wojarski
5/5
Sylwia Balcerzak
March 4, 2021
Cześć :) Mam za mało informacji, aby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Co to znaczy "kiepska dieta", "niekorzystny stan"? Bez chociażby wstępnego wywiadu dietetycznego niewiele można doradzić. Warto zaznaczyć, że odżywka białkowa i gainer to dwa niezależne produkty, których zastosowanie jest odmienne. Natomiast wzrost masy ciała możliwy jest tylko i wyłącznie w momencie, kiedy dostarczane wraz z pożywieniem kilokalorie przewyższają CPM (całkowita przemiana materii), przez co generowany jest dodatni bilans energetyczny.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie