Pytanie:
Oct. 4, 2022
Mój syn ma 14 lat, 180 cm wzrostu, ok. 75 kg wagi. Trenuje 6 razy w tygodniu wioślarstwo. Bierze udział w zawodach. Stosuje normalną dietę, je mięso, dużo nabiału (codziennie mleko, jogurty). Trener zalecił mu stosowanie preparatów białkowych. Czy to jest zdrowe w tym wieku? Ile białka powinien dostarczać w tych preparatach? Jak obliczyć jego zapotrzebowanie? Dziękuję
Odpowiedzi:
Michał Borgmann
Nov. 28, 2022
Wielu sportowców korzysta z suplementów w postaci odżywki białkowej, najczęściej izolatu białka. Białko powinno być wliczone w bilans do ogólnego zapotrzebowania danej osoby i tylko i wyłącznie uzupełnieniem diety. Zapotrzebowanie obliczyć na podstawie wywiadu z daną osobą. W tego typu sportach wysiłkowych najczęściej ilość białka w codziennej diecie powinna być w granicach 2,2 - 2,5g na każdy kg masy ciała. Z reguły przy takiej aktywności zaleca się dietę wysoko węglowodanową.
Aleksandra Kociuga
Oct. 17, 2022
Dzień dobry, według podanych danych zapotrzebowanie na białko dla syna to 120g. na dobę. Jeśli chodzi o odżywki białkowe, to przy tak częstych treningach, syn może wypijać koktajl białkowy, najlepiej przed aktywnością fizyczną. Na początek proponuję, stopniowo włączać odżywkę, żeby przyzwyczaić organizm. Dzięki takim preparatom syn wzmocni mięśnie i poprawi ich wydajność. Posyłam link z rankingiem odżywek białkowych dla nastolatków. https://newgym.pl/najlepsze-bialko-dla-nastolatkow/ Pozdrawiam.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie