Pytanie:
Dec. 20, 2017
Dzień dobry-chciałem zapytać otóż mam problem soki wyciskane z wyciskarek dość mocno pobudzają mi apetyt-choć słyszałem że to ich normalne działanie. Więc czy w tym wypadku jest jakiś sposób by sobie z tym poradzić-soki są zdrowe i wolałbym z nich nie rezygnować czy jednak może powinienem zrezygnować z soków z powodu problemów z apetytem jakie mi powodują-Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.
Odpowiedzi:
Klaudia Lampa
Dec. 23, 2017
Witam, Niestety soki owocowe zawierają dużą ilość fruktozy, która nie wpływa na uczucie sytości więc to prawda że po wypiciu soku będziemy bardziej głodni. Ja w swojej praktyce nie zalecam soków owocowych w żadnej postaci. Wyjątkiem są soki warzywno owocowe z wyciskarki wolnoobrotowej lub smoothie gdzie wrzucamy całe owoce i zielone liście (dodatek błonnika pokarmowego sprawi że będziemy syci) i źródło tłuszczu (chia, olej lniany, wiórki kokosowe) Pozdrawiam serdecznie, Klaudia Lampa
Anna Szponar
Dec. 20, 2017
Witam! Na pewno warto unikać soków czysto owocowych - w tym wypadku lepiej zjeść owoce w całości, a nie wypijać tylko część pozyskaną z wyciśnięcia soku. Ponadto każde przetwarzanie surowca (owoców i warzyw) powoduje pewne straty - w sokowirówce większe w porównaniu do wyciskarki. Do tego sok wyciśnięty szybciej traci swoje wartości odżywcze, w porównaniu do całych warzyw i owoców. No i kwestia błonnika - soki go nie mają. Same soki owocowe to duży i szybki ładunek cukrów prostych, dlatego te owocowe, czy owocowo-warzywne będą wzmagały apetyt. Jeśli jest on już wystarczająco duży, nie zalecałabym ich w diecie. Jednak warto skusić się na soki warzywne - dostarczą dodatkowych porcji warzyw do diety, a w dodatku są lepiej strawne w porównaniu do ich nieprzetworzonej wersji. Docenią to osoby z problemami gastroenterologicznymi, uskarżającymi się na bóle brzucha. Pozdrawiam!
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie