Pytanie:
Nov. 3, 2017
Chciałabym przejść na dietę wegańską, ale zastanawiam się czy mogę to zrobić tak po prostu z dnia na dzień? Nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać i czy są jakieś przeciwwskazania.
Odpowiedzi:
Julia Wójcik
Jan. 5, 2018
Nie ma żadnych przeciwwskazań do przejścia na dietę wegańską z dnia na dzień. Osobiście polecam dietę roślinną każdemu. Jednak są osoby, którym ciężko jest przejść na nią "z dnia na dzień", a gdy im się udaje, w wielu przypadkach nastąpiło powrócenie do starych nawyków. Jeżeli nie może sobie Pani odmówić jakichś produktów pochodzenia zwierzęcego, można stopniowo je zacząć ograniczać. Można także jako etap przejściowy zastosować dietę wegetariańską, następnie powoli pozbywać się z jadłospisu produktów typu jaja, nabiał. Należy także pamiętać o odpowiednim doborze posiłków, ażeby było bogate w niezbędne składniki odżywcze. Weganizm to nie tylko sałata i owoce ( jak niektórzy błędnie uważają :) ).
Magda Gołowkin
Nov. 6, 2017
Można zmienić sposób odżywiania z dnia na dzień, jeśli tylko jest Pani gotowa zrezygnować z pewnych grup żywności 'na raz' - w niektórych przypadkach łatwiejsze może okazać się stopniowe wykluczanie poszczególnych produktów z jadłospisu. Wiele zależy zatem od Pani nastawienia i obecnego sposobu odżywiania. Warto przygotować się do takiej zmiany merytorycznie - wykluczenie produktów odzwierzęcych z diety powinno wiązać się z odpowiednim zbilansowaniem nowego jadłospisu, by zapobiec wystąpieniu niedoborów pokarmowych. Należy zatem zgłębić temat zapoznając się z literaturą fachową (której - na chwilę obecną - na rynku jest pod dostatkiem) bądź konsultując się z dietetykiem, który zaproponuje przykładowy jadłospis zapewniający dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Co do przeciwwskazań - jest to kwestia bardzo indywidualna, którą rozstrzygnie Pani zapoznając się z rzetelną wiedzą dotyczącą diet roślinnych. Powodzenia! :)
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie