Pytanie:
Oct. 17, 2021
Rok temu miałam rozpisaną dietę. Niestety w międzyczasie przytyłam 3-4 kg, czy powinnam mieć ją rozpisaną na nowo?
Odpowiedzi:
Olga Jakubic
Oct. 19, 2021
Dzień dobry Trzeba wziąć pod uwagę, czy masa ciała wzrosła o 3-4kg licząc od masy ciała wziętej pod uwagę do wyliczenia kaloryczności tamtego jadłospisu czy licząc od masy ciała uzyskanej po stosowaniu danego jadłospisu, jaki był cel stosowanego jadłospisu - redukcja masy ciała/utrzymanie masy ciała...? Ponadto w ciągu roku mogło się sporo zmienić w kwestii zdrowia, samopoczucia, trybu życia, a nawet mogły się zmienić preferencje smakowe/ miejsce robienia zakupów. Warto zestawić wymienione kwestie z wcześniejszym planem żywieniowym na nowo i zweryfikować czy trzeba stworzyć go od podstaw, czy wystarczy wprowadzić niewielkie modyfikacje.
Zuzanna Łuś
Oct. 19, 2021
Zawsze dopasowujemy plan żywieniowy do aktualnej masy ciała, ale też do aktualnych okoliczności - stanu zdrowia, poziomu aktywności. Rok czasu to bardzo długi okres, podczas którego mogło zajść wiele zmian.
5/5
Sylwia Balcerzak
Oct. 18, 2021
To zależy od kilku czynników, przede wszystkim od tego jaki był cel poprzedniej dietoterapii i jaki cel obecnie sobie Pani obrała - jeśli cele się różnią, to prawdopodobnie forma żywienia będzie inna, więc najlepiej byłoby skonsultować się z dietetykiem. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie nie znając szczegółów - wraz ze zmianą masy ciała, poziomu aktywności, wieku nasze zapotrzebowanie energetyczne się zmienia. W związku z tym nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy poprzednia dieta jest dla Pani odpowiednia w tym czasie. Ale jedno jest pewne: każda zmiana w stronę zdrowszego sposobu odżywiania (wyeliminowanie żywności przetworzonej, zwiększenie ilości warzyw i błonnika pokarmowego w diecie, zadbanie o podaż białka i zdrowych tłuszczów etc.) będzie lepsza niż bezczynność :)
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie