Pytanie:
Dec. 3, 2021
Witam, pisze ponieważ mam pewien problem. Jakiś czas temu udało mi schudnąć i przez długi czas czułam się bardzo dobrze w swoim ciele, niestety do czasu. Ostatnio mam duży problem ze stresem związanym z dodatkowymi kilogramami, po prostu boję się przytyć. Nie prowadzę żadnej bardzo restrykcyjnej diety ale staram się jeść zdrowo i niestety za każdym razem kiedy zjadłam coś "niezerowego" czuje lęk że od tego przytyje mimo tego, że wiem że tak się nie stanie. Dodatkowo mam spory problem z zajadaniem stresu i ogólnie emocji, więc stres związany z pracą powoduje podjadanie słodyczy co wywołuje stres z obawy przed przytyciem. Jak wyrwać się z tego nieszczęsnego koła i jak trochę odpuścić?
Odpowiedzi:
5/5
Anna Białas
Dec. 23, 2021
Dzień dobry, lęk przed przytyciem to okropne uczucie, które w nas kiełkuje i potrafi zepsuć najlepszy humor. Proszę się zastanowić czy Pani obawy mają faktyczne podstawy. Czy je Pani codziennie głównie produkty nie sprzyjające zdrowiu? To co Pani powiedziała - zajadanie emocji. To na tym bym nie skupiła bo być może to główne źródło problemów. Nad zajadaniem słodyczy można pracować. Mam wiele Pacjentek, które zajadły stres w pracy, z powodów osobistych bezwiednie. Dobrze poprowadzona terapia, rozwiązywała ten problem i pozwoliła odzyskać kontrolę i poczucie sprawczości nad swoim zdrowiem i życiem. Proszę przeanalizować jakie emocje pojawiają się przed zajadnaiem? Czy zajada Pani bo czuje głód? Czy zajada Pani bo ma mało czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku? A może rozładowuje Pani napięcie? Proszę przed następną ochotą sięgnięcia po coś słodkiego zadać sobie 3 pytania: Czy ja jestem głodna? Czy ja tego potrzebuję? Czy to przybliży mnie od moich celów? Możliwe, że w czasie takiego wewnętrznego dialogu uzna Pani, że nie są one warte zjedzenia :) Na początku jest to bardzo trudne. Dlatego zalecam spotkanie z specjalistą aby stworzyć skuteczny plan walki z jedzeniem pod wpływem stresu. W razie pytań zapraszam do kontaktu, Anna Białas Dietetyk kliniczny & Psychodietetyk 603 583 528 @anatomiazywienia
5/5
Sylwia Balcerzak
Dec. 7, 2021
Polecam podjąć współpracę z dietetykiem, który przeprowadzi Panią przez ten proces i wyjaśni wszystkie mechanizmy :)
Weronika Bąbel
Dec. 6, 2021
Zdecydowanie trzeba się zatrzymać. Pod względem dietetycznym i psychicznym. Popadanie ze skrajności w skrajność jest bardzo częste w podobnych przypadkach. Zapraszam do współpracy. Miałam podobne problemy, więc myślę że się dogadamy :)
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie