Pytanie:
Nov. 4, 2021
Mam 17 lat ważę około 59kg wszystko mnie przerasta chciałambym wiedzieć czy to normalne że wiedzę siebie zupełnie inaczej niż inni . Wydaje mi się ze ostatnio przytyłam a inni mi mówią że schudłam ale boje się że to kłamstwo i wszyscy mn okłamują . Jem mało , przeliczam kalorie każdego dnia i mam już dość chciałam z tego wyjść ale za każdym razem kiedy próbuje to wydaje mi się że jest coraz gorzej . Męczę się z tym od ponad półtora roku . Za każdym razem jak zjem normalnie w danym dniu czuje straszne wyrzuty sumienia i obiecuje sobie ze następnym razem nie zjem ale mi się to nie udaje a wyrzuty się powiększają . Nie mam pojecia co mam robic ?
Odpowiedzi:
5/5
Anna Białas
Nov. 29, 2021
Cześć, nie musisz być w tym sama. Od tego są specjaliści, którzy znają się na rzeczy, którym możesz zaufać i którzy pomogą Ci zaplanować dietę oraz wesprą Twoją stronę emocjonalną. Kontakt z psychodietetykiem oraz psychoterapeutą specjalizującym się w zaburzeniach odżywiania, będzie dobrym rozwiązaniem na początek. Dzięki takiej konsultacji dowiesz się więcej, odpowiesz sobie na pytania, które Cię dręczą. Czas odzyskać przyjemność z jedzenia i pozbyć się wyrzutów sumienia.
Agnieszka Embe Szkoleniowiec Żywieniowy
Nov. 24, 2021
Witam Cię , problemy, które opisujesz mają podłoże emocjonalne związane z napięciami poczucia beznadziejności i podejrzliwości. Wiele rzeczy zniekształcamy sobie sami, na skutek różnorodnych stanów psychicznych. Czasem przyczyną może być zwyczajny smutek, a czasem depresja. Jesteś w młodym, fajnym wieku szkoda chwil na zamartwianie się, pierwszy krok ku zdrowiu już zrobiłaś. Na pewno nie było łatwo napisać o swoich wyrzutach, ale wiedz, że dobrze zrobiłaś, ponieważ takie zaburzenia mogły by doprowadzić Cię do poważnych problemów ze zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, dlatego zalecam jak najszybciej udaj się do psychologa, psychoterapeuty, psychodietetyka. Poszukaj wsparcia u pedagoga lub psychologa szkolnego, nie bój się mówić o tym, w Twoim wieku takie napięcia żywieniowo-emocjonalne mogą być wywołane nie tylko przez emocje z tym związane, ale i przez zaburzenia hormonalne. Jednak w każdym przypadku potrzebujesz pilnie konsultacji.
Patrycja Kuczała
Nov. 13, 2021
Dzień dobry. Udałabym się w tym przypadku do dobrego psychologa, a następnie psychodietetyka. Nie zwlekałabym z tym, gdyż sytuacja i stan może się pogłębiać. Problemu z wagą w tym przypadku nie ma :( Szukałabym głębiej. Pozdrawiam, Dietetyk mgr inż. Patrycja Kuczała Jedz Zdrowo Żyj Różowo
Anna Kwaśniewska
Nov. 9, 2021
Witaj. To co się z Tobą dzieje wskazuje na potrzebę zajęcia się swoimi emocjami. Jedzenie i to jak o nim myślisz i jak widzisz siebie w kontekście jedzenia i wyglądu jest skutkiem nierozpoznanych i niezaopiekowanych emocji, które masz w sobie, które są konsekwencją przeszłych wydarzeń, które Cię spotkały. Potrzebujesz na pewno pomocy psychodietetyka i psychoterapeuty, którzy pomogą Ci uporządkować, to co dzieje w Tobie i uwolnić się od schematu myślenia i postępowania. w którym jesteś. Poszukaj psychodietetyka, który zajmuje się szczególnie zaburzeniami jedzenia i ma w tym temacie doświadczenie. Zapytaj, czy widzi u Ciebie potrzebę pójścia też do psychoterapeuty. Życzę Ci wytrwałości i wiary w to, że absolutnie możesz to zmienić, korzystając z pomocy innych osób, które będą wiedziały, jak Ci pomóc.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie