Pytanie:
Feb. 16, 2018
Przeszłam na dietę wegetariańską, ale od tego momentu zaczęły się moje problemy trawienne. A właściwie się nasiliły bo zawsze miałam trochę problem z żołądkiem. Męczą mnie teraz straszne zaparcia i gazy. Skonsultowałam się z lekarzem i powiedział mi, że może być to od jedzenia strączków i suszonych owoców. Czy powinnam wyeliminować je z diety albo jakoś inaczej przygotowywać albo stosować jakieś inne produkty zamiast tych?
Odpowiedzi:
Izabela Pisula
Feb. 23, 2018
Być może strączki nie były odpowiednio przygotowywane. Wszystkie, poza soczewicą, wymagają wcześniejszego moczenia i odpowiednio długiego gotowania. Zauważyłam, iż najlepiej tolerowana u moich pacjentów jest ciecierzyca oraz soja, w tym tofu. Zaczęłabym też strączki wprowadzać do diety w małych ilościach, duże ilości, szczególnie ciecierzycy, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości u osób, które wcześniej nie spożywały ich w dużych ilościach. Nie eliminowałabym ich z diety ze względu na fakt, iż są zródłem białka w diecie wegetariańskiej. Natomiast jeżeli owoce suszone wywołują podobne dolegliwości to je, jak najbardziej, można usunąć i zastąpić owocami świeżymi. Zaleciłabym też wizytę u gastrologa, skoro miała Pani wcześniej już problemy trawienne.
5/5
Joanna Wójcik
Feb. 16, 2018
Szanowna Pani Proszę na początek zwiększyć ilość wypijanej niegazowanej wody 2-3 litry/dobę. Najprawdopodobniej powodem zaparć jest zwiększenie ilości błonnika przy niedostatecziej ilości płynów. Być może równiez bilans jest nieprawidłowy należałoby bliżej przyjrzeć się Pani diecie. Wyeliminowanie strączków w diecie wegetariańskiej spowoduje brak możliwości dostarczenia niezbędnych, egzogennych aminokwasów.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie