Pytanie:
Dec. 22, 2017
Bardzo często mam wzdęcia szczególnie jak zjem coś mącznego np. pierogi, czy kajzerkę. Z czego może to wynikać i co zrobić żeby nie mieć takich wzdęć?
Odpowiedzi:
5/5
Justyna Płoskonka
Jan. 1, 2018
Czy były wykonywane badania w kierunku nietolerancji bądź alergii na gluten?
mgr Monika Witczak
Dec. 29, 2017
Jeżeli ma Pani wzdęcia oznacza to, że są produkty w diecie, które Pani szkodzą . Należy zaobserwować po czym dokładnie źle się Pani czuje i wyeliminować na jakiś czas z jadłospisu. Możliwe że jest to nietolerancja na gluten, ale wtedy wzdęcia występowałyby również po innych produktach mącznych, np. po makaronie. Jeżeli objawy nie miną po kilkunastu dniach po eliminacji wymienionych przez Panią produktów polecam wizytę u dietetyka, który przeprowadzi dokładny wywiad żywieniowy, gdy zajdzie potrzeba zrobi test na nietolerancję pokarmową i ustali etapy kuracji począwszy od eliminacji szkodliwych produktów i zbilansowanie jadłospisu.
Klaudia Lampa
Dec. 23, 2017
Witam, Przede wszystkim trzeba zaobserwować po jakich konkretnie zbożach występuje problem. Zarówno w pierogach jak i kajzerkach mamy pszenicę a więc wysoką zawartość glutenu. Możemy mieć doczynienia z nietolerancją na gluten, celiakią lub SIBO (przerost bakteryjny jelit) nietolerancją FOODMAPS (wtedy problem występuje przede wszystkim po życie, owocach wysokofruktozowych). Aby to sprawdzić można założyc dzienniczek odżywiania i wpisywać samopoczucie po danym pokarmie aby dokonac obserwacji, probem jednak polega na tym że nietolerancje mogą wystąpić do 72h po spozyciu danego produktu. Warto wykonać podstawowe badania aby sprawdzić jaki jest stan jelit i czy w organiźmie są stany zapalne. Pozdrawiam serdecznie, Klaudia Lampa
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie