Pytanie:
May 4, 2019
Mam 17 lat, bardzo mocne zaparcia i od roku nie mam miesiączki. Ponad rok temu ważyłam 53 kilo w ok. Pół roku schudłam do 43. Teraz waże 48 i czuję się dobrze ale moje życie polega na myśleniu o zaparciach. Czy dietetyk może mi pomóc?
Odpowiedzi:
mgr Jessica Nowak
Sept. 2, 2019
Szybka i/lub znaczna utrata masy w młodym zwłaszcza wieku zaburza gospodarkę hormonalną- stąd problem z miesiączką. Czasem jej przywrócenie jest ciężkie i wymaga hormonterapii, chociaż na początku powinno zacząć się od zoptymalizowania masy. NIe wiem ile masz wzrostu i czy obecna masa nie jest wciąż za małą (a kontretnie, zawartosć tłuszczu w organizmie na zbyt niskim poziomie, co uniemożliwia produkcję hormonów - powstają one z cholesterolu, a więc tłuszczu. Sama miałam podobny problem w czasach szkolnych- u mnie potrzebna była pomoc Pani ginekolog i ustabiizowanie masy na poziomie minimalnym dla mojego organizmu. Co do zaparć- mogą być spowodowane faktem wciąż niewłaściwe diety. Czy unikasz tłuszczu w diecie? czy jesz odpowiednio duże objętości posiłków? Ile błonnika? Chętnie CIpomogę, ale muszę w tym celu dostać pełny wywiad i dzienniczek żywieniowy. Zachęcam do kontaktu fitmind.jessicanowak@gmail.com . Wyślę ci ankietę i dzienniczek.
Anna Giesa-Tulej
May 29, 2019
Dzień dobry, dobrym pomysłem byłoby zastanowienie się co jesz i jaki może mieć to wpływ na zaparcia, (np. błonnik pokarmowy spowoduje przyśpieszenie perystaltyki i przyśpieszenie wypróżnień). Jaki masz wzrost przy 43 kg ? Dlaczego chciałaś schudnąć aż 10 kg ? Czy z zaparciami związane są również bóle żołądka/ wzdęcia/ gazy ? Dietetyk jest w stanie pomóc ale potrzebowałabym dużo więcej informacji od Ciebie, ale dobrze rozpatrzeć Twój problem. Pozdrawiam Anna Giesa
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie