Pytanie:
May 8, 2021
Dzień dobry, od 18 roku życia mam duże zaparcia, kiedyś były do wytrzymania dziś wygląda to nieco inaczej, mam straszne zaparcia, brak parcia na stolec, pije siemię lniane 3x dziennie i 2 litry wody, czasami pomoże ale rzadko. Miałem robiona kolonoskopię nie wyszło tam nic złego. Nawet gdy się ruszam dużo nie pomaga. Kiedyś zażywałem lek bez recepty przeczyszczający długi czas bo pomagał teraz już nie pomaga. Nie wiem co robić. Mój stolec jest albo bobkowaty albo normalny albo posklejany, częste wzdęcia mam. Zaparcia są ogromne nawet 8 dni nie mam stolca i parcia. Proszę o pomoc.
Odpowiedzi:
Katarzyna Filipowicz
June 22, 2021
Hej, dzień dobry, przy zaparciach zalecana jest dieta bogatoresztkowa ze zwiększoną ilością błonnika. Taką dietę, dostosowaną indywidualnie do Ciebie może ułożyć dietetyk. Polecam umówić się na konsultację. Pozdrawiam, Kasia
5/5
Sandra Malek
May 17, 2021
Dużo surowych warzyw i owoców, pełnoziarniste produkty zbożowe + woda. Jeśli jest odpowiednia ilość wody i błonnika, to może zaparcia wynikające ze stresu? Może warto uderzyć w tą stronę i zadbać o relaksację, odpoczynek i redukcję napięcia? :)
5/5
Sylwia Balcerzak
May 13, 2021
Dzień dobry. Jeśli odpowiednia podaż błonnika pokarmowego dostarczona wraz z pożywieniem, aktywność fizyczna i nawodnienie nie pomagają, to w takim przypadku niezbędna będzie ponowna konsultacja z gastroenterologiem oraz jednoczesne rozpoczęcie współpracy z dietetykiem. Przyczyn może być wiele i nie da się tego określić jednoznacznie bez szczegółowego wywiadu żywieniowo-zdrowotnego i współpracy obu specjalistów. Być może to objaw IBS bądź SIBO, albo chorób zapalnych jelit przebiegających z zaparciami lub dysbioza jelitowa o innym podłożu.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie