Pytanie:
Nov. 14, 2017
Martwię się o mojego męża, ponieważ lekarz powiedział mu, że ma stan przedcukrzycowy i od tego czasu mąż bardzo ostro podchodzi do diety. Przez to bardzo schudł. Je bardzo mało, nie je białego chleba, nie pije słodkich napojów, nie je słodyczy. Je bardzo rzadko i mało, kolacji w ogóle nie je a na śniadanie zjada kilka wafli ryżowych. Jak powinna wyglądać jego dieta? Ja nie pracuję i mogę mu szykować jedzenie, ale sama nie wiem co mu podać żeby mu nie zaszkodziło.
Odpowiedzi:
Magda Gołowkin
Nov. 22, 2017
Redukcja masy ciała będzie na pewno korzystna dla zdrowia Pani męża, warto jednak zwrócić uwagę na prawidłowe zbilansowanie diety, by uniknąć niedoborów i wynikających z nich nieprawidłowości. Przede wszystkim, mąż powinien jadać regularne posiłki (optymalnie byłoby 5 posiłków dziennie). W komponowaniu jadłospisu najlepiej kierować się zaleceniami IŻŻ i piramidą zdrowego żywienia. Należy także zwrócić uwagę na dobre źródła węglowodanów złożonych: pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i makaron oraz grube kasze. Wafle ryżowe - podobnie jak inne wysokoprzetworzone produkty - nie są dobrym rozwiązaniem w tym przypadku ze względu na wysoki indeks glikemiczny i niewielkie wartości odżywcze. Głodzenie się również nie jest zalecane, dorosły mężczyzna powinien zjadać ok. 2000 kcal dziennie (wartość ta jest oczywiście od wielu czynników, takich jak wiek, wzrost, masa ciała czy aktywność fizyczna). Być może warto udać się do dietetyka i skorzystać z opracowanego przez niego jadłospisu. Pozdrawiam serdecznie.
Jakub Jarosz
Nov. 21, 2017
Serdecznie zapraszam do współpracy ,Tomek Kochel ,porozmawiamy sobie ,założymy pewne wytyczne i ułożymy zdrową zbilansowaną dietę
5/5
Joanna Korbela
Nov. 18, 2017
Dzień dobry, Zbyt mała podaż energetyczna w diecie nie jest dobrym rozwiązaniem dla osoby, która ma stan przedcukrzycowy. Dieta powinna się opierać na pełnowartościowych posiłkach spożywanych w regularnych odstępach czasowych o niskim Ładunku Glikemicznym. Bardzo dobrze, że Pani mąż nie spożywa pszennego pieczywa i odstawił słodkości. Natomiast wafle ryżowe są chybionym pomysłem. Proszę się skontaktować z dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniego planu żywieniowego dla Pani męża.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie