BEZGLUTENOWE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Święta Bożego Narodzenia, to czas spędzany często w dużym gronie. Z rodziną i przyjaciółmi. Na stole typowa, tradycyjna Kuchnia Polska. I to ten moment, który często wprawia osobę na diecie bezglutenowej w zakłopotanie. Co jeść? Jak cieszyć się tym czasem? Kilka małych zmian i naprawdę może to być magiczny okres.
PIERWSZE DANIE
Zupa, to pierwszy posiłek, tuż po podzieleniu się opłatkiem. W zależności od rodziny najczęściej spotykany jest barszcz czerwony albo zupa grzybowa. Ta pierwsza opcja jest bezpieczniejsza. Unikaj zabielanych zup, jeśli nie znasz rodzaju użytej mąki i nabiału. Tak. Nabiał złej jakości też potrafi zawierać gluten, jest to efektem stosowanych dodatków.
RYBY
Panierowane ryby, to kolejna potrawa, która może być problematyczna. Jeśli nie przygotowujesz Świąt osobiście poproś, by do panierki użyto mąkę owsianą lub ryżową. Bułkę tartą zrób samemu z bezglutenowego pieczywa. Zajmie to chwilę, ale będziesz pewien, co jesz. Ususz, a następnie zetrzyj na tarce. Uważaj, na mieszanki przypraw. Często zawierają śladowe ilości glutenu.
PIEROGI
Pierogi, to kolejny symbol Świąt. Może nie możesz mąki pszennej, ale masz do wyboru: z tapioki, ryżową, kukurydzianą czy na przykład ziemniaczaną. Możesz z nich stworzyć cudowne ciasto pierogowe. W Internecie roi się od sprawdzonych przepisów. Zrób swoje, bezglutenowe pierogi i sprawdź czy rodzina zauważy różnicę. Może to być fajna okazja do zabawy smakami w rodzinnym gronie.
ŚWIĄTECZNE PIERNIKI
Skoro “pokonałeś” pierogi, to dasz sobie radę również z piernikami. Stwórz niepowtarzalne ciasteczka zastępując mąkę pszenną, mieszanką mąk bezglutenowych, o których była mowa wcześniej. Jeśli boisz się o proporcje, to bez problemu internet Ci przyjdzie na pomoc.
O przepisach bezglutenowych można pisać w nieskończoność. Artykuł ten ma nie tyle wskazać Ci konkretne przepisy, co uzmysłowić, że mimo choroby też możesz czerpać ze Świąt tyle, co inni. Wystarczy zmiana nawyków i wyrozumiałość bliskich