POŁOWA STYCZNIA I ODPUSZCZONE POSTANOWIENIA NOWOROCZNE
Wraz z końcem starego roku często dochodzimy do wniosku, że pora na zmiany w naszym życiu, a miesiąc styczeń to idealny czas na ich wprowadzenie. Przy użyciu kartki papieru i długopisu powstaje długa lista planów do zrealizowania. Niestety w wielu przypadkach motywacja z każdym dniem maleje, a obietnice złożone samemu sobie stają się coraz mniej ważne.
DLACZEGO JUŻ PO DWÓCH TYGODNIACH OD NOWEGO ROKU SPADA NAM MOTYWACJA?
Jeżeli właśnie zadajesz sobie pytanie: „Czy w życiu możliwe jest dokonanie jakiejkolwiek zmiany? Czy moje możliwości pracy nad sobą są ograniczone? Pewnie taki już jestem, tak mam i tego nie zmienię” to wiedz, że ten artykuł został napisany specjalnie dla Ciebie! Istnieje wiele powodów naszych niepowodzeń związanych z dotrzymaniem noworocznych postanowień, poniżej poznasz kilka z nich.
POSTANOWIENIA NOWOROCZNE - ZŁE MYŚLENIE
Uświadomienie sobie własnego sposobu myślenia i interpretowania wielu życiowych sytuacji często zapoczątkowuje proces zmiany. Jeżeli nie wierzysz, że możesz stać się lepszą, zdrowszą osobą lub że możesz przeobrazić swoją codzienną rutynę tak, by zbliżała Cię do upragnionego celu, nie będziesz miał dość motywacji, by zacząć pracę nad sobą i wystarczająco długo ją kontynuować. Dobra rada – zadaj sobie jedno pytanie i szczerze na nie odpowiedz! „W jaki sposób myślę o swoich własnych możliwościach?” Przypomnij sobie wszystkie obszary życia, które kiedykolwiek próbowałeś zmienić, gdy zamierzałeś się czegoś nauczyć, wprowadzić nowe zasady/nawyki. Podziel je na te, w których odniosłeś sukces i na te, które wiązały się z porażką. Teraz zastanów się jakiego czynnika spośród wymienionych: pragnienie, zdecydowanie, determinacja, dyscyplina, zabrakło w Twoich poczynaniach, że niektóre z postanowień odniosły klęskę już na starcie.
ZBYT DŁUGA LISTA PLANÓW
Kolejnym błędem wielu osób jest tworzenie listy planów składającej się z miliona podpunktów. Taka zapełniona kartka może nas przytłaczać i w pewnym momencie wolimy schować ją do szuflady niż wywiesić na tablicy czy lodówce. Budzi w nas lęk, strach i poczucie bezradności, najzwyczajniej w świecie PRZYTŁACZA! Jeżeli jesteś autorem takiej listy – moja rada, wyrzuć ją i stwórz nową! Następnie zastanów się nad tym, co cenisz najbardziej, na czym Ci najbardziej zależy i do czego dążysz? Czy wiesz, że… Prawie cały stres, lęk i frustracja – w życiu wynika z tego, że robimy pewne rzeczy, ceniąc coś zupełnie innego?
BRAK STRATEGII
Stworzyłeś już swoją listę planów. Jesteś podekscytowany. Lista zawisła przyczepiona magnesem do lodówki lub na tablicy, a może została włożona do Twojego kalendarza. Trzeci tydzień stycznia dobiega końca, a Ty nie możesz zrozumieć dlaczego nawet nie zacząłeś zmian lub całkowicie o nich zapomniałeś, bądź w połowie z części już zrezygnowałeś? Podekscytowanie przemieniło się w rozdrażnienie i poczucie bezsilności lub beznadziejności? Moja rada – czy podczas intensywnego skrobania długopisem na papierze, poddałeś się refleksji i spojrzałeś na życie z dystansu? Zastanowiłeś się jaki wynik chcesz osiągnąć? – umiejętność zadania sobie takich pytań i udzielenie szczerych odpowiedzi jest niezbędnym warunkiem osiągnięcia najwyższej produktywności oraz największej radości, satysfakcji i zadowolenia z tego co robisz. „Zaczynaj, myśląc o końcu” – mając wizję siebie, za rok łatwiej będzie Tobie znaleźć energię do działania, by faktycznie stanąć w miejscu w jakim sobie wymarzyłeś. Wskazówka… Ułóż wszystkie plany na liście w kolejności chronologicznej – od pierwszego jaki chcesz osiągnąć do ostatniego, który może chwilę poczekać. Zastanów się w jaki sposób chcesz do nich dojść i jakie „narzędzia” będą Tobie potrzebne w osiągnięciu sukcesu – krok, po kroku. I pamiętaj! „Możesz osiągnąć nawet najbardziej śmiały cel, dzieląc go na wystarczająco drobne elementy” Henry Ford
PODSUMOWANIE
1. Wybieraj cele zgodne z Twoimi wartościami.
2. Pamiętaj o jakości nie ilości!
3. Opracuj schemat dążenia do wyznaczonych celów.
4. Pomyśl jaką wartość ma Twój cel w dłuższym okresie. Czy czujesz, że warto się w niego angażować, biorąc pod uwagę korzyści w przyszłości?
5. Jeśli wiesz, że cel jest ważny, ale czasem nachodzi Cię zwątpienie i brak chęci do jego realizacji, przypomnij sobie, co cię skłoniło do jego podjęcia. Wylicz wszystkie korzyści i pozytywne zmiany płynące z podjętych decyzji.