TŁUSTY CZWARTEK W ZDROWSZEJ WERSJI
Jest taki dzień w roku, w którym jedzenie pączków „uchodzi nam płazem” – Tłusty Czwartek. Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce w tym czasie prawie wszyscy spożywają duże ilości pączków, często dlatego, że według przesądów, jeśli ktoś tego dnia nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło.
NIEZDROWE TŁUSZCZE, CZYLI „KAWA NA ŁAWĘ” NA WSTĘPIE
„Puste kalorie”, to zawarte w pożywieniu nasycone kwasy tłuszczowe (kwas mirystynowy, palmitynowy, laurynowy). Ich nadmiar w diecie przyspiesza rozwój miażdżycy oraz chorób nowotworowych. W wyniku przemysłowej obróbki tłuszczów powstają izomery trans. Szkodliwe dla zdrowia związki, które zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ich nadmierne spożycie jest najczęstszą przyczyną otyłości, z tego też powodu należy je ograniczać. Głównym źródłem są utwardzone tłuszcze roślinne oraz produkty wytwarzane przy ich użyciu: twarde margaryny, tłuszcze cukiernicze i smażalnicze, pieczywo cukiernicze, ciasteczka, batoniki i produkty typu fast food. Tak więc w takie święto jak „Tłusty Czwartek”, spożycie izomerów trans w diecie przeciętnego człowieka wzrasta kilkukrotnie. Jest to dość niebezpieczne dla naszego organizmu. Nie wszystkie tłuszcze nasycone jednak są złe.
TŁUSZCZE NASYCONE – NIE WSZYSTKIE ZŁE
Tłuszcze nasycone to szeroka grupa kwasów tłuszczowych. Kwas palmitynowy - uczestniczy w procesie regulacji wydzielania hormonów. Kwas mirystynowy - ma wpływ na działanie układu odpornościowego. Tłuszcze są również odpowiedzialne za poziom cholesterolu we krwi. Ze względu na ich dużą gęstość kaloryczną, bo aż 9 kcal w 1 g, trzeba pamiętać, że ich spożycie powinno być pod ścisłą kontrolą. Stąd radzi się ograniczyć niekorzystne tłuszcze mięsne, olej kokosowy, olej palmowy oraz słodycze i ciasta. Warto wybierać nabiał o obniżonej zawartości tłuszczów, spożywać tłuszcze roślinne oraz chude mięso.
TŁUSZCZE NIENASYCONE
Tłuszcze nienasycone występują w orzechach, rybach i nasionach. Nie jest wskazana ich obróbka z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Ich dobrym źródłem są także oleje roślinne. Tłuszcze wielonienasycone obniżają zawartość niekorzystnego cholesterolu LDL i podnoszą stężenie korzystnego HDL w osoczu. Stąd mieszkańcy regionów, gdzie występuje duże spożycie ryb morskich, rzadziej zapadają na choroby związane z układem sercowym. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (bo to przede wszystkim o nich mowa), powinny stanowić 3% dziennego, całkowitego spożycia tłuszczu w diecie. NNKT są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu:
- budują błony komórkowe,
- hamują agregację płytek krwi,
- uczestniczą w transporcie lipidów (w tym cholesterolu),
- regulują poziom cholesterolu we krwi,
- hamują nadmierną kurczliwość naczyń krwionośnych, regulują ciśnienie tętnicze krwi,
- utrzymują prawidłowy stan skóry,
- regulują gospodarkę wodną organizmu,
- obniżają aktywność enzymów biorących udział w degradacji kolagenu,
- zmniejszają stany zapalne skóry, przyspieszają gojenie się ran,
- zapobiegają występowaniu chorób nowotworowych.
Nie zniechęcamy Was do cieszenia się tym dniem. Na koniec prezentujemy przepis, który udowodni Wam, że kilka zmian może wyjść nam na zdrowie. Ograniczyliśmy w nim zawartość tłuszczu i cukru, co znacznie obniżyło podaż kaloryczną. Tak niewiele, a jednak! Nie zmieni to przy tym smaku przysmaków. Spróbujcie, aby się przekonać!
DIETETYCZNE PĄCZKI Z BUDYNIEM – 10 SZTUK PO 100 KCAL
Składniki:
- Szklanka mąki tortowej 120g
- Szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej 130g
- 25 g drożdży
- Pół szklanki mleka 0,5% tłuszczu
- Jajko rozmiar l
- Łyżeczka cukru 5 g
- 50 g gotowego budyniu przygotowanego z mleka 0,5 % tłuszczu posłodzonego stewią
- Aromat śmietankowy
- Stewia do smaku
Przygotowanie:
1. Ugotuj budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu, zamiast popularnego cukru, dodaj stewie.
2. Osobno przygotuj rozczyn – ciepłe mleko, połącz z drożdżami, cukrem oraz łyżką mąki. Odstaw do wyrośnięcia na 15 minut.
3. Dodaj jajko i zmiksuj na piankę.
4. Wsyp mąkę i wyrabiaj ciasto, aż będzie odklejało się od rąk. Dodaj aromat np. śmietankowy oraz stewie.
5. Ciasto przykryj ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu na około godzinę, aż podwoi swoją objętość.
6. Na stolnicę wysyp trochę mąki i wyłóż na nią wyrośnięte ciasto. Rękami rozpłaszcz je na grubość 2 cm i wycinaj dużym kubkiem kółka. Na każde kółko nałóż łyżeczkę budyniu i sklej końce, tak żeby powstała kula. Z ciasta powinno wyjść 10 pączków.
7. Gotowe pączki ułóż na blasze do pieczenia pokrytej pergaminem i odstaw na kolejną godzinę. Następnie piecz w temperaturze 180 stopni około 15 minut.