SOLE ŚWIATA
Czy wiesz, że WHO zaleca ograniczenie spożycia soli do maksymalnie 5g na dobę? Polacy przekraczają tę normę nawet trzykrotnie. Najczęściej używany w kuchni jest popularny chlorek sodu. A czy mając świadomość właściwości i rodzajów dostępnych soli nadal byś został przy „białej śmierci”?
SÓL KAMIENNA – to popularny chlorek sodu, otrzymywany w procesie ekstrakcji. Wydobywany jest w kopalniach.
SÓL MORSKA - bogata w jod, ze względu na swoje „morskie” pochodzenie. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy.
SÓL SŁODKA Z MIASTA CERVIA (ITALIA) - gruboziarnista, zawiera jod oraz niewielkie ilości pierwiastków takich jak: potas, wapń, siarczan magnezu. Ma lekko słodkawy smak. S
ÓL SAL FIORE (ITALIA) – drobnoziarnista, bogata w jod, potas, cynk, miedź. Nazywana „solą papieską”, dawniej bowiem przynoszono ją na msze z udziałem papieża. Jest słodkawa w smaku.
SÓL - IL FIORE DI SALE Z MIASTA TRAPANI (ITALIA) - bogata w minerały, jod, potas, magnez. Idealna do wszystkich potraw ze względu na doskonały smak.
SÓL SZARA Z GUERANDE, (FRANCJA) – gruboziarnista, poddawana działaniu wiatrów, naturalnie szara. Jest idealna do sałaty, mięsa czy ryb.
CAMARGUE (FRANCIA) - Sól z tych terenów jest drogocenna i rzadka, zwana „morskim kawiorem”. Poza podstawowym składnikiem - chlorkiem sodu, zawierają wiele mikroelementów tj. wapń, magnez, potas i wiele innych, które są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.
SÓL HALEN MON (ANGLIA) - Sól o śnieżnobiałym kolorze, używana do surowych mięs.
SÓL Z ALGARVE (PORTUGALIA) – koloru kości słoniowej, bogata w magnez i potas.
SÓL CZARNA BLACK LAVA (HAWAJE, MOLOKAI) - czarny kolor zawdzięcza lawie wulkanicznej, poddawana jest więc procesowi dokładnego oczyszczenia. Bogata w wiele cennych minerałów. Wykorzystywana głównie do dań rybnych z grilla.
SÓL CZERWONA ALAEA (HAWAJE) - Sól ta otrzymywana jest przez odparowanie wody. Zawiera chlorek sodu i czerwoną glinę. Kolor czerwony oznacza wysoki poziom żelaza. Ma bardzo intensywny smak.
CYPRYJSKA SÓL CZARNA (GRECJA) - doskonała dla osób mających problemy z układem pokarmowym, ze względu na zawartość związków węgla. Ma intensywny czarny kolor i osobliwy kształt – każde ziarenko przypomina piramidę. Delikatna, nadaje się do przyprawiania ryb czy frytek.
SÓL AGUNI (JAPONIA) - Sól ta nie jest poddawana procesowi rafinacji, ale jest naturalnie biała. Pomocna przy przedawkowaniu kofeiny.
SÓL CZERWONA MURRAY RIVER (AUSTRALIA) - Karoten pochodzący z glonów sprawia, że sól przybiera brzoskwiniowy kolor. Sprzedawana jest w postaci cienkich płatków.
SÓL HIMALAJSKA – posiada najwyższe stężenie minerałów. Jej smak jest bardzo delikatny i słodkawy. Ma właściwości obniżające ciśnienia krwi, usuwa toksyny i stymuluje krążenie krwi.
SÓL CZERWONA MARAS (PERU) – wydobywana ręcznie, ma blado różowy kolor i jest lekko wilgotna.
SÓL MIRROIR (BOLIWIA) - nazwa wynika z wysokiego stężenia minerałów, które powodują efekt lustra soli. Ma kolor różowo - pomarańczowy i bardzo intensywny smak, stąd należy ją stosować z umiarem.
SÓL NIEBIESKA PERSIA (IRAN) - ma naturalną niebieską barwę, ponieważ zawiera sylwin. Roztwór z sylwinem zwany „ solą Sylwiusza” był popularnym lekiem na nadkwasotę.
SÓL FIOLETOWA KALA NAMAK (INDIA) – cenna ze względu na właściwości wspomagające trawienie. Jest również stosowana w mieszankach przypraw indyjskich. Ma fioletową barwę i niezbyt przyjemny zapach (ze względu na wysokie stężenie siarki) , który znika w trakcie gotowania nadając potrawom charakterystyczny smak.
Jak widać asortyment jest bardzo szeroki, a sole świata mogą mieć właściwości zdrowotne. Warto im się przyjrzeć zanim następnym razem znowu sięgniemy po popularny chlorek sodu, który należy ograniczać.