CO KRYJE W SOBIE WIELKANOCNA SZYNKA WĘDZONA?
Data publikacji: 13 marca 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

CO KRYJE W SOBIE WIELKANOCNA SZYNKA WĘDZONA?

Zbliżają się Święta Wielkanocy, a  co za tym idzie już nam „ślinka leci” na myśl o żurku na wędzonce czy po prostu zwykłej wędzonej szynce, którą powoli przygotowujemy do poddania działaniu dymu wędzarniczego. Jeśli przyrządzamy ją sami, to mamy naprawdę duże szczęście! Ale czy wiemy co kryje w sobie różowa, wędzona szynka prosto ze sklepu? Czy wędzenie jest zdrowe? Przybliżymy dzisiaj ten temat.  

CZYM JEST WĘDZENIE?

Wędzenie to nic innego jak sposób konserwacji żywności tj. mięsa, ryb czy sera za pomocą dymu. To od jego rodzaju zależy kolor, smak i zapach ostateczny przetworów. Drewno drzew liściastych czy owocowych tj. olcha, dąb, wiśnia czy jesion nie brzmi źle. Sama natura. O co nam więc chodzi? Skład dymu w dużej mierze zależy od użytego drewna, sposobu jego spalania, warunków tlenowych czy wilgotności. W efekcie końcowym wytwarzają się takie substancje jak: związki fenolowe, kwasy organiczne, związki karbonylowe czy kancerogenne

. smoking-508297_1920

SÓL PEKLOWA (PEKLOSÓL)

To substancja złożona, która składa się z soli kuchennej NaCl, saletry albo nitrytu, czyli azotynu sodu – E250. Jest to toksyczny i trujący związek, w którym moczone jest nasze mięso. Takie przygotowanie zapewnia również dłuższy termin przydatności. Nitryt to substancja, dzięki której mięso jest również kruche i zachowa łatwiej wewnętrzną wilgoć.  

SALETRA

Saletra to rodzaj soli chemicznej, azotan. Używana w pierwszej fazie przygotowywania mięsa, czyli podczas peklowania. Podczas tego procesu używane są dwa rodzaje tej substancji – saletra sodowa (azotan sodu E-251) lub saletra potasowa (azotan potasu – E252). To dzięki tym substancjom mięso jest różowawe i wygląda świeżo. Zarówno azotan sodu jak i azotan potasu działają bezpośrednio utleniająco na hemoglobinę, powodując powstanie methemoglobiny i nitrozohemoglobiny. Działa drażniąco na skórę, oczy, drogi oddechowe i przewód pokarmowy.

sausage-998550_1920

BENZOAPIREN

To rakotwórcza substancja wchodząca w skład grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Znajduje się na liście Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Rakowi i stanowi największe zagrożenie, jeśli chodzi o kancerogenność. Nadmiar tej substancji nie wywołuje charakterystycznych objawów. Ich wadą jest to, że kumulują się w organizmie przez lata. Warto jednak podkreślić, że benzoapiren nie występuje tylko w wędzonkach. Jest też w atmosferze, dymie tytoniowym czy spalinach samochodowych.

ham-769628_1920

Niestety to jeszcze nie koniec. Do przygotowania wędzonek używa się kwasu mrówkowego – E236, który w stężonej formie jest śmiertelnie trujący. Może powodować zapalenia i obrzęki górnych dróg oddechowych, bóle głowy czy wymioty. Te same objawy może wywołać u nas pirokatechina, która używana jest również jako środek dezynfekcyjny. Wanilina natomiast to substancja zapachowa, która wywołuje podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji czy kontaktowe zapalenie skóry. Ponadto w ukochanych wędzonkach znajdziemy mniej lub bardziej szkodliwe substancje tj. gwajakol, fenol, krezole, naftol, tymol, furfural czy aceton. Jednym słowem cała „tablica Mendelejewa”. Sami więc już sobie odpowiedzmy czy wędzenie jest zdrowe.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Karolina Leontowicz
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!