HIPOKALCEMIA – UKRYTA EPIDEMIA?
Niedobory wapnia to problem już nam znany. Dużo mówi się o konsekwencjach niedoboru czy to w dzieciństwie czy na późniejszym etapie życia. Co jeśli jednak spożywamy duże ilości wapnia, a nagle trafiamy na SOR i dowiadujemy się, że przyczyną jest hipokalcemia? Czym jest ta choroba?
HIPOKALCEMIA - OBJAWY
Najczęstszym objawem niedoboru wapnia (hipokalcemii) jest tężyczka. Objawia się ona niekontrolowanym skurczem mięśni powiek czy mięśni szkieletowych kończyn dolnych lub górnych. Jest o tyle niebezpieczna, że niekontrolowany ucisk krtani może być śmiertelny. Kolejnym objawem sugerującym nam niedobory wapnia jest objaw Trousseau zwany inaczej ręką położnika. Jest to charakterystyczne zaciśnięcie ręki. Palce blokują się i zbliżają do siebie opuszkami. Długotrwałe (powyżej 3 minut) może doprowadzić do niedotlenienia tkanek. I na koniec mniej gwałtowna, ale również niebezpieczna demineralizacja tkanki kostnej objawiająca się krzywizną czy rozmiękaniem kości Zobacz również: Aktywność fizyczna na mocne kości
JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY HIPOKALCEMII?
Brzmi strasznie i niepokojąco, w szczególności, że to jeden z najczęstszych niedoborów występujących u ludzi. Najczęstszą z przyczyn hipokalcemii jest niedoczynność przytarczyc. Ponadto efektem niskiego poziomu wapnia we krwi może być niedobór witaminy D wynikający z jej małego spożycia lub złego metabolizmu. Kolejno za niedobór uważa się po prostu problemy z metabolizmem wapnia, jego złym wchłanianiem oraz zaburzeniami gospodarki wapniowej w organizmie. Problem niskiego poziomu wapnia może być jednak również przyczyną ostrych stanów zapalnych trzustki oraz wynikać ze złej diety (nadmiar kwasów szczawiowych) czy być skutkiem farmakoterapii (leki moczopędne usuwają wapń z moczem).
JAK LECZYĆ? JAK ZAPOBIEGAĆ?
Przede wszystkim kontr działać wszystkim przyczyną wymienionym powyżej. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobory, to niezbędne są badania.
Prawidłowy poziom wapnia we krwi to 2,1–2,6 mmol/l (według innych oznaczeń 8,5–10,5 mg/dl). Na pewno pomoże nam również dieta bogata w witaminę D i wapń. Przypominamy, że witaminę D należy profilaktycznie suplementować w okresie wrzesień – kwiecień. Produkty bogate w wapń przedstawiamy w tabelce poniżej.
DOBRZE PRZYSWAJALNY | GORZEJ PRZYSWAJALNY |
mleko ok. 200mg wapnia / 100g | nasiona fasoli ok. 44mg / 100g |
przetwory mleczne ok. 250 mg wapnia / 100g | natka pietruszkiok. 80 mg / 100g |
żółte sery ok. 30 mg wapnia / 100g | szpinak ok. 99 mg / 100g |
orzechy ok. 115 mg / 100g |
Za małą przyswajalność wapnia z produktów roślinnych odpowiadają zawarte w nich: kwas szczawiowy (szczaw, szpinak), fityniany (produkty zbożowe) oraz niektóre frakcje błonnika pokarmowego. „Wrogiem” wapnia może być również tłuszcz oraz fosfor. Wapń ma jednak również swoich przyjaciół. Są to: laktoza, witamina D, lizyna, arginina, inulina czy kwas cytrynowy. Nasza dieta powinna więc być bogata w te produkty.
Jak widać hipokalcemia może i jest groźna, ale jeśli jesteśmy świadomi, to spokojnie temu zaradzimy. Wystarczą badania, odpowiedni tryb życia i profilaktyka, by nie dopuścić do wizyty na SORze.