PŁATKI DROŻDŻOWE – CZY SIĘGASZ PO NIE W SWOJEJ DIECIE?
Płatki drożdżowe, to niestety produkt nadal mało popularny, a jednak uznawany przez dietetyków za niezwykle zdrowy. Największymi fanami płatków drożdżowych są weganie, gdyż produkt ten zastępuje im smak np. produktów serowych. Niektórzy z nich twierdzą, że kto raz spróbuje płatków drożdżowych już się z nimi nie rozstanie. Dowiedz się co takiego jest w tym produkcie i w jaki sposób można go wykorzystać w swojej kuchni!
GDZIE MOŻESZ KUPIĆ PŁATKI DROŻDŻOWE?
Z pewnością płatki drożdżowe znajdziesz w sklepie ze zdrową żywnością. Na szczęście coraz częściej pojawiają się także na półkach w dużych marketach. Wystarczy rozejrzeć się za opakowaniem (często przezroczystym), z napisem „Płatki drożdżowe”. Ich konsystencja przypomina bułkę tartą.
KOMU PROPONUJEMY ZAJADANIE SIĘ PŁATKAMI DROŻDŻOWYMI?
Jako dietetyk powiem, że przede wszystkim osobom przebywającym na diecie wegańskiej/ wegetariańskiej, którym brakuje posmaku wcześniej zjadanych produktów nabiałowych lub mięsnych, lecz nie tylko z tych powodów, płatki drożdżowe to bogactwo korzystnych dla zdrowia składników (więcej na ten temat przeczytasz poniżej). Co ciekawe, dodanie płatów drożdżowych do naszych potraw, wzbogaci dania w smak „umami”. Kolejną grupą, której zalecam korzystanie w diecie z płatków drożdżowych są osoby nietolerujące glutenu (jeżeli płatki były produkowane w miejscu, w którym nie produkuje się produktów zawierających gluten, są bezpieczne dla osób np. z celiakią). Płatki drożdżowe zazwyczaj powstają na ekologicznej melasie buraczanej. Płatki drożdżowe to ta „lepsza” nieaktywna postać drożdży. Myślę, jednak, że każdy może skosztować ich smaku i wprowadzić do swojego jadłospisu.
DLACZEGO WARTO UMIEŚCIĆ PŁATKI DROŻDŻOWE W SWOJEJ DIECIE?
Według dietetyków, po płatki drożdżowe warto sięgnąć nie tylko ze względu na ich oryginalny smak, ale także korzystny wpływ na organizm ludzki. Co ciekawe, płatki drożdżowe prawie nie zawierają soli (są więc bezpieczne dla osób np. z nadciśnieniem tętniczym) i tłuszczu, za to sporo łatwo przyswajalnego białka (doskonale sprawdzą się także w diecie sportowców). Ich regularnie spożywane z pewnością doda energii, co więcej wpływają na naszą odporność (wzmacniając ją) oraz regulują pracę przewodu pokarmowego, m.in. korzystnie oddziałując na mikrobiotę jelit.
Warto wspomnieć, że spożywanie płatków drożdżowych, wzbogaci naszą dietę, m.in. o takie składniki jak:
witaminy z grupy B, kwas foliowy (istotny dla kobiet w wieku prekoncepcyjnym oraz w trakcie ciąży)
cynk
magnez
potas
kwas asparginowy
Jeżeli powyższy tekst zachęcił Cię do zakupu płatków drożdżowych, możesz wykorzystać je przygotowując, np. zupy/kremy/sosy – działa idealnie jako naturalny zagęszczacz, kanapki/sałatki/makarony – posypanie dań płatkami drożdżowymi nada im wspaniałego smaku, to także idealny dodatek do pasztetów, farszu, jogurtu naturalnego.
Piśmiennictwo:
NOWE TYPY ŻYWNOŚCI E Kolarzyk, MB Wójtowicz - zhid.wl.cm.uj.edu.pl
Ocena zawartości witamin z grupy B w owsianych produktach bezglutenowych I Rybicka, A Gliszczynska-Swiglo - Zeszyty Problemowe Postępów 2014 - yadda.icm.edu.pl
Produkty bezglutenowe na rynku polskim E Lange - Handel Wewnętrzny, 2013 - yadda.icm.edu.pl