JAK ZWIĘKSZYĆ PŁODNOŚĆ DIETĄ?
Data publikacji: Feb. 14, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAK ZWIĘKSZYĆ PŁODNOŚĆ DIETĄ?

Właściwe odżywianie może być kluczem do rozwiązania problemów z płodnością. Może okazać się, że zamiast kosztownego leczenia wystarczy zdrowszy styl życia, uwzględniający odpowiednio zbilansowany jadłospis, regularną aktywność fizyczną oraz brak używek. O zdrowy styl życia musi zadbać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Jak zwiększyć płodność dietą? Czytaj dalej!

JAK ZAJŚĆ W CIĄŻĘ PRZY PROBLEMACH Z PŁODNOŚCIĄ? - MENU DLA NIEJ

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności wśród kobiet jest PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, który objawia się, m.in. podwyższonym poziomem męskich hormonów (zobacz: Zaburzenia hormonalne u kobiet - objawy) oraz nieregularnymi owulacjami lub ich brakiem (zobacz: Zespół Policystycznych Jajników a dieta). Bardzo ważną informacją pod kątem planowania właściwego jadłospisu jest to, że u wielu kobiet cierpiących na PCOS stwierdza się nadmierną masę ciała oraz insulinooporność. W przypadku kobiet z nadmierną masą ciała pierwszym krokiem jest zaplanowanie takiej diety, która pozwoli im na stopniową redukcję masy ciała (czytaj: Źle rozumiane odchudzanie - produkty, których niesłusznie się boisz). Dieta redukująca masę ciała powinna być ustalana indywidualnie jednak zaleca się, by ubytek masy ciała nie był większy niż 0,5-1 kg na tydzień. Należy również zadbać o odpowiednią ilość błonnika pokarmowego (czytaj: Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie), a także wyeliminować z diety produkty przetworzone, o dużej zawartości cukrów prostych, tłuszczów trans oraz tłuszczów nasyconych. Nie tylko nie będą one sprzyjać dążeniu do pozbycia się nadmiaru kilogramów, ale także będą nasilały hiperinsulinemię oraz zaburzenia lipidowe, które nie sprzyjają płodności. Jak zwiększyć płodność dietą? Oto produkty, które warto włączyć do diety:

źródła węglowodanów złożonych , błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B, które wpływają na metabolizm węglowodanów: pieczywo pełnoziarniste, kasze, płatki zbożowe, otręby, ryż brązowy,

warzywa i owoce (zobacz: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki),

tłuste ryby morskie, orzechy i oleje roślinne będące źródłem jednonienasyconych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (zobacz: Kwasy omega-3),

chude gatunki mięsa i wędliny, rośliny strączkowe oraz mleko i produkty mleczne, które dostarczą wartościowego białka,

naturalne źródła inozytolu (jego suplementację zaleca się kobietom z PCOS w celu przywrócenia prawidłowej owulacji): fasola, grejpfruty, kiełki pszenicy, kapusta, pełnoziarniste produkty zbożowe.

Zobacz również:

Odchudzanie - czego nie jeść aby schudnąć

Jak przetrwać okres? - Dieta dla Pań

Dietę, która ma na celu zmniejszenie masy ciała należy stosować z rozwagą, najlepiej pod okiem dietetyka, ponieważ zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała masa ciała może stać się przyczyną problemów z płodnością (czytaj: Odchudzanie - 10 najczęstszych błędów). Sposób odżywiania jest ważny nie tylko u kobiet, które chorują na zespół policystycznych jajników. Właściwa dieta jest bardzo ważna u każdej kobiety, która planuje potomstwo, ponieważ nie tylko dieta kobiety ciężarnej, ale także ta w okresie przedkoncepcyjnym wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Każda kobieta powinna zadbać o to, by jadłospis był odpowiednio zbilansowany, bogaty w żelazo i kwas foliowy, a także pozbawiony dużych dawek kofeiny i alkoholu.

Zobacz również: Odchudzanie - 10 najpopularniejszych mitów!

MENU DLA NIEGO - JAK ZWIĘKSZYĆ PŁODNOŚĆ?

Przyczyna niepłodności może leżeć również po stronie mężczyzny dlatego tak ważne jest, aby zarówno kobieta, jak i mężczyzna zadbali o właściwie zbilansowaną dietę. Jeśli chodzi o właściwą dietę, warto wiedzieć, że istnieje wiele produktów, które mogą wpływać pozytywnie na erekcję, a także jakość nasienia. Bardzo ważne jest wzbogacenie diety o tego typu produkty, a także pamiętanie o tym, że należy dbać o właściwą masę ciała, ponieważ nadwaga i otyłość nie sprzyjają płodności. Jakie produkty powinny znaleźć się w „menu dla niego”?

Źródła jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają występowania chorób układu krążenia, a tym samym dbają o właściwy przepływ krwi we wszystkich narządach. Zaliczamy do nich, m.in. tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy (zobacz również: Mniej znane oleje roślinne).

Produkty dostarczające L-argininy, która ma wpływ na ilość oraz żywotność plemników: pestki słonecznika, ryby, orzechy.

Produkty obfitujące w witaminę C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu budującego naczynia krwionośne. Ich prawidłowa budowa jest ważna do zapewnienia odpowiedniego ukrwienia narządów. Witaminę C znajdziemy głównie w owocach dzikiej róży, owocach aceroli, porzeczkach, papryce, jagodach oraz owocach cytrusowych.

Produkty dostarczające witamin z grupy B, które biorą udział w syntezie hormonów płciowych, a także regulują procesy produkcji energii przez co mogą zmniejszać uczucie zmęczenia. Witaminy te znajdziemy w wielu produktach, m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, orzechach, czy mięsie.

Produkty obfitujące w cynk, który wpływa na jakość nasienia. Są to, m.in. owoce morza, ryby, mięso, orzechy, pestki dyni, sezam, zarodki pszenne.

Produkty dostarczające manganu, który stymuluje produkcję dopaminy odpowiedzialnej za odbiór bodźców seksualnych (czytaj: Afrodyzjaki na talerzu). Źródłem manganu są, m.in. nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy, pełnoziarniste pieczywo oraz przyprawy: kardamon, goździki, szafran (zobacz również: Szczypta smaku  zdrowia w przyprawach! - Na co warto postawić w kuchni).

Produkty będące źródłem selenu, który jako silny przeciwutleniacz chroni przed rozwojem chorób układu krążenia, ale także wpływa na jakość nasienia. Selen znajduje się, m.in. w rybach, owocach morza, orzechach - zwłaszcza brazylijskich, nasionach słonecznika i pieczywie pełnoziarnistym.

Przeczytaj również: Dieta przyszłej super mamy

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!