Anemia u sportowców - najlepiej oceniane szkolenie z cyklu Czwartkowych Kolacji z Ekspertami 2017
Prowadząc nasz nowy cykl szkoleniowy Czwartkowe Kolacje z Ekspertami postanowiliśmy wyłonić ten najlepiej ocenionych przez uczestników, biorąc pod uwagę 2017 rok. Z największym entuzjazmem naszych odbiorców spotkał się temat: Anemia u sportowców – rzeczywisty problem?
Czym są Czwartkowe Kolacje z Ekspertami?
Jeśli jeszcze nie mieliście szansy uczestniczyć w naszym nowym cyklu i/lub nie słyszeliście o nim ani słowa to nadszedł czas na zmianę! Zbierzcie Swoją maksymalną uwagę i skupienie, by nadrobić zaległości! Zacznijmy od początku…
Czwartkowe Kolacje z Ekspertami to comiesięczne spotkania z prelegentami w formie transmisji online. Co to znaczy? Łączymy się z 2-3 ekspertami z danej dziedziny poprzez platformę webinarową (służącą do szkoleń transmitowanych online) i dyskutujemy na konkretne tematy. Spotkanie ma nieco inny charakter niż typowe szkolenie. Zamiast problemu omawianego na prezentacji, moderator zadaje pytania prelegentom, którzy wspólnie dyskutują na jego temat. W związku z tym wydarzenie ma luźny charakter i kładzie nacisk na praktyczną wiedzę, wykorzystywaną w pracy z pacjentami. Często nasi goście dzielą się swoimi doświadczeniami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi, które dały im wiele lekcji zawodowych. Luźna forma wiąże się również z krótszym czasem trwania, które przewiduje godzinną debatę wraz z pytaniami od uczestników. W tym miejscu po raz kolejny należy w naszym imieniu poinformować i przypomnieć o możliwości zadania pytania na głos, co pomaga w lepszym doprecyzowaniu problemu lub nawet wejścia w dyskusje z ekspertami! Wydarzenia są cykliczne i pojawiają się w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 20:00. Dlatego zachowajcie czujność i śledźcie zarówno naszą stronę jak i fanpage Kcalmar.pro na FB, by nie przegapić interesującego Was tematu.
Anemia u Sportowców – zwycięska Czwartkowa Kolacja z Ekspertami
Debatę poprowadziła nasza główna dietetyczka Marzena Lamont. Rozmawiała o anemii sportowej z Bartłomiejem Pomorskim, Mateuszem Gawełczykiem oraz Urszulą Somow. Tych nazwisk w polskiej dietetyce nie trzeba przedstawiać, choć dla prawidłowości struktury tego wpisu nie wypada nam pominąć ich krótkiego opisu :D
Reflektory na Urszulę Somow – dietetyczkę sportową, współpracującą m.in. z klubem siatkarskim oraz Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Problemy sportowców zna z własnej autopsji, a tematykę anemii darzy większym zainteresowaniem, ze względu na charakter diety, który wyklucza mięso.
Następny specjalista to Mateusz Gawełczyk, który prowadzi Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu, współpracując głównie z zawodnikami sportów wytrzymałościowych (w tym pływakami i kolarzami).
Trzecim naszym ekspertem był (i nadal jest!) Bartłomiej Pomorski – prezes Akademii Dietetyki Sportowej, organizator licznych szkoleń i konferencji sportowych, cieszących się największym uznaniem w polskiej dietetyce (w kategorii dietetyka sportowa).
Jak widać dobór naszych prelegentów nie został przydzielony losowo. A o ogromnych kompetencjach i doświadczeniu zawodowym mogliśmy przekonać się w trakcie webinaru, kiedy nasza wspaniała „trójka” dzieliła się swoimi przemyśleniami. Podczas webinaru były poruszane takie kwestie jak:
- Kiedy możemy mówić o anemii? Omówienie parametrów pozwalających na ocenę gospodarki żelaza
- Diagnostyka anemii w praktyce – jakie badania warto wykonać u zawodnika wraz z czynnikami zakłócającymi wyniki badań biochemicznych.
- Czynniki ryzyka anemii u sportowców
- Częstość występowania problemu w rozróżnieniu na płeć
- Wlewy dożylne żelaza u sportowców oraz inne formy suplementacji
- Interwencje w zapobieganiu i leczeniu anemii – kiedy uciszyć swoja dumę i wysłać zawodnika pod opiekę lekarską?
- Jakie dyscypliny sportowe są szczególnie narażone na problem anemii
- Aktywność fizyczna a hepcydyna i gospodarka żelaza
Głodni wiedzy? Co jeszcze pojawia się u nas na czwartkowych kolacjach?
Oprócz zwycięskiego webinaru z cyklu Czwartkowych Kolacji z Ekspertami w poprzednim roku (2017) mieliśmy przyjemność spotkać się z prelegentami o różnych specjalizacjach:
- Damianem Parolem, Hanną Stolińską-Fiedorowicz oraz Iwoną Kibil w tematyce wegetariańskiej (Wege pacjent – korzyści i zagrożenia)
- Małgorzatą Jackowską, Sylwią Leszczyńską i Klaudią Wiśniewską na spotkaniu: Płodność, Żywienie Kobiet w Ciąży i Karmiących – Fakty i Mity
Gorąco zachęcamy do przeczytania agendy wszystkich 3 spotkań, szczególnie, że dostęp do nich jest teraz w specjalnej promocyjnej cenie. Jest to szczególna oferta dla dietetyków, którzy w zimne, mokre i pochmurne dni wolą spędzić czas w domu i zamiast jechać na stacjonarne szkolenie, zapoznają się z wiedzą w przytulnym mieszkaniu z kocem i kubkiem ciepłej herbaty. Jest to również propozycja dla osób, które szybko tracą zainteresowanie i koncentrację podczas przedstawianych prezentacji na zwykłych szkoleniach. Dlatego zachęcamy do spróbowania naszej nową formy szkoleń, by uzyskać interesującą wiedzę podaną na tacy!