Pytanie:
Aug. 1, 2017
Rok temu stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy typu Hashimoto. Wiele czytałam na temat odpowiedniej diety i jej wpływu na przebieg choroby. Zawsze słyszę ze podstawę stanowi dieta bezglutenowa czy bezmleczna. Jeśli jednak czuje się dobrze po takich produktach czy musze z nich zrezygnować?
Odpowiedzi:
Maciej Dąbrowski
Aug. 16, 2017
Jesli czujesz się dobrze po tych produktach to nie musisz elimitować ich całkowicie z diety, pamiętaj aby zawsze zachować zdrowy rozsądek w ich stosowaniu.
Paulina Chrzan
Aug. 11, 2017
Osobiście, jeżeli pacjentka przychodzi do mnie z Hashimoto sprawdzam jak reaguje na te produkty. Wprowadzam najpierw przez 2 tygodnie dietę bezglutenową, następnie bezlaktozową. Jeżeli pacjentka nie odczuwa lepszego samopoczucia czy też objawy nie ustępują, produkty te zostają w diecie. Bardzo często się zdarza, że mimo Hashimoto, dieta znacznie się nie zmienia, wymaga jedynie niewielkich modyfikacji. W razie dodatkowych wątpliwości, zapraszam do kontaktu mailowego. Pozdrawiam.
5/5
Piotr Żeberkiewicz
Aug. 5, 2017
"czuję się dobrze" to pojęcie względne. Na ogół po wyeliminowaniu na minimum miesiąc laktozy + glutenu okazuje się że powrót do spożywania tych produktów jest już negatywnie odczuwalny. Poza eliminacją tych produktów należy zostawać również dietę i suplementację anty zapalną o odpowiednich ilościach makro i mikro elementów jak również stosunku kwasów tłuszczowych.
5/5
Agnieszka Ciotucha
Aug. 3, 2017
Dzień Dobry, Bardzo często osoby chorujące na Hashimoto, posiadają również nietolerancje laktozy. Spożywanie produktów zawierających laktozę, może upośledzać wchłanianie leku L- tyroksyny, czyli lek może nie działać pomimo zwiększonej dawki i TSH może być dalej podwyższone. Rodzaj leku przy Hashimoto również ma znaczenie. Euthyrox w swoim składzie zawiera laktozę. Nawet zwiększenie dawki euthyrox w takim przypadku nie przynosi oczekiwanych efektów Zmiana leku na bez laktozy( Letrox) sprawiła, ze substancja czynna wchłania się i działa terapeutycznie . W badaniach naukowych odnotowano u pacjentów z Hashimoto( po zmianie leku z euthyrox na letrox) zmniejszenie TSH i wolnych hormonów tarczycy. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Ciotucha
5/5
Małgorzata Gajewczyk
Aug. 2, 2017
Nie jest to prawdą. Owszem nietolerancje tych składników występują dość często, ale nie zawsze! Warto zrobić test na nietoleracje pokarmowe. Warto przyjrzeć się diecie i kontrolować poziom przeciwciał.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie