Pytanie:
Oct. 10, 2017
Zawsze po wypiciu mleka boli mnie brzuch, mam takie uczucie jakby coś przelewało mi się w żołądku. Co to oznacza, czy mogę pić mleko? A jeśli nie to czy inne produkty mleczne też odstawić?
Odpowiedzi:
Agata Gruszczyńska
Oct. 13, 2017
Przy nietolerancji laktozy dopuszczalna jej dawka w ciągu dnia to 10-12g, w takim razie możliwe jest stosowanie innych produktów mlecznych z umiarem np. jogurt naturalny, kefir.
Ewelina Smolińska
Oct. 11, 2017
Dolegliwości takie mogą występować z powodu nietolerancji cukru mlecznego laktozy. Pomocne mogą w takim wypadku okazać się eliminacja z diety mleka słodkiego w dużych ilościach (osoby z nietolerancją często mogą spożywać do ok. 1 szkl. w ciągu dnia bez wyraźnych dolegliwości żołądkowo - jelitowych). Można też zaopatrzyć się w suplementy diety z enzymem laktaza, które można stosować razem z posiłkiem zawierającym mleko. W przypadku produktów mlecznych fermentowanych należy obserwować czy występują podobne objawy, i wówczas w przypadku takich wskazań z pomocą dietetyka wykluczyć wspomniane produkty.
5/5
Beata Feldmann
Oct. 11, 2017
Najprawdopodobniej przyczyną jest nietolerancja cukru znajdującego się w mleku - czyli laktozy. Można kupić mleko bez laktozy . Czy po nabiale też występują dolegliwości?
5/5
Mateusz Durbas
Oct. 10, 2017
Dobry wieczór. Jeżeli ból brzucha występuje regularnie po spożyciu mleka krowiego warto rozważyć jego eliminację na 7-14 dni i obserwację swojego samopoczucia. W sytuacji, gdy zgłaszane przez Pana/Panią objawy pojawiają się również po zjedzeniu przetworów mlecznych konieczne jest rozważenie szczegółowej diagnostyki, aby odnaleźć przyczynę zaistniałej reakcji organizmu na konkretną grupę produktów spożywczych. Najczęstszą przyczyną opisywanych przez Pana/Panią dolegliwości może być alergia, bądź nietolerancja pokarmowa, a także zaburzenia mikrobioty jelitowej, czy niedobór laktazy. Proszę koniecznie rozważyć dalszą diagnostykę, a następnie zgłosić się do dietetyka w celu przygotowania odpowiedniego programu żywieniowego.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie