Pytanie:
March 8, 2019
Witam mam problem poniewaz zauwazylam ze mam problemy z jedzeniem produktow mleczynych kiedy wypije kawe z mlekiem, mleko i rozne takie mleczne np wczoraj wypilam napoj waniliowy i po godz czy dwoch zaczal mnie kuc brzuch mialam kolke i cos mi sie przewracalo w zoladku po niej, mialam biegunke 2 razy i tak mam po kazdym spozyciu takiego produktu. Jaka to może byc przyczyna i jak sie pozbyć tego problemu ?
Odpowiedzi:
mgr Jessica Nowak
May 15, 2019
najprawdopodobniej alergia lub nietolerancja pokarmowa. Czy problem występuje również po twarogu, serku wiejskim, jogurtach, serach żółtych? jeśli nie, Proponuję zastąpić mleko mlekiem roślinnym, a pozostałe produkty dalej spożywać. Jeśli problem występuje po każdym rodzaju nabiału, należy odstawić go na jakiś czas i . Po pewnym czasie można spróbować stopniowo przywracać (należy to robić zgodnie z piramidą przywracania nabiału, który u jednych osób pozwala na częściowy powrót do wybranych produktów nabiałowych, a u niektórych szczęśliwców nawet całkowite przywrócenie do umiarkowanego spożywania nabiału.) fitmind.jessicanowak@gmail.com
Karolina Szynaka
March 28, 2019
Warto w takim wypadku wykonać wodorowy test oddechowy na nietolerancję laktozy. Po diagnozie należy wykluczyć produkty zawierające laktozę.
5/5
Dorota Mickiewicz-Góra
March 26, 2019
Szanowna Pani Julio, bardzo dobrze, iż obserwuje Pani swój organizm. Najprostszym wytłumaczeniem jest nietolerancja laktozy, czyli dwucukru obecnego w niefermentowanych przetworach mlecznych. Wyjścia z tej sytuacji są dwa- albo wybierać wyłącznie produkty bezlaktozowe, albo kupić w aptece krople z enzymem rozkładającym laktozę- enzym ten to Laktaza. Objawy tej nietolerancji czasami samoistnie mijają, jednak proszę uzbroić się w cierpliwość.
5/5
Agnieszka Cioś
March 20, 2019
Najprawdopodobniej jest to nietolerancja laktozy zawartej w mleku. Należy wykonać testy na nietolerancję i wykluczyć ten składnik z diety. Zazwyczaj w dorosłym wieku zmniejsza się w sposób naturalny ilość laktazy, czyli enzymu potrzebnego do trawienia cukru (laktozy) zawartego w mleku, więc z powodu braku możliwości trawienia podrażnia ona przewód pokarmowy i zostaje wydalona powodując biegunki. Mleko nie jest niezbędnym składnikiem diety i nie zawiera zupełnie niczego, czego nie dałoby się dostarczyć w pozostałych produktach spożywczych. Jeśli lubisz produkty mleczne zastąp mleko krowie mlekiem roślinnym, a jogurt - jogurtem kokosowym.
Justyna Lewicka
March 16, 2019
Dzień dobry, większość ludzi ma problem z laktozą tzn. cukrem mlecznym. Wtedy pojawiają się biegunki, wzdęcia lub gazy. Na początek można włączyć produkty nabiałowe bez laktozy. Jeśli to nie pomoże trzeba będzie rozważyć np. zespół jelita drażliwego.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie