Pytanie:
March 19, 2024
Rano nie jem śniadania, ale jak już to jakiś koktajl niskokaloryczny, w południe w szkole jem obiad, a po powrocie do domu już nie mogę się powstrzymywać, opycham się wszystkim, co tylko znajdę w ogromnych ilościach, a potem bardzo źle się czuję i psychicznie i fizycznie. Tak jest już od jakiegoś miesiąca. Trenuje w domu, ale im więcej jem, tym mniej mam siły i chęci. W ten sposób z 38 kg przytyłam na 42,😭 a mam 12 lat i 158 cm wzrostu, nie umiem za hamować objadania, szczególnie po południu Pierwsze pytanie: czy ważę za dużo? Drugie pytanie:jak przestać się obżerać i wrócić do poprzedniej wagi?
Odpowiedzi:
Karolina Orzechowska
March 23, 2024
Cześć, jesteś na etapie wzrostu i dojrzewania więc to normalne, że Twój apetyt jest większy. Jeśli chodzi masę ciała jest prawidłowa, ale ważne jest to czy tyjesz w mięśniach czy w tłuszczu. Nie jedzenie śniadania to duży błąd, w szkole bywają różne obiady i Twój organizm zwyczajnie domaga się odpowiedniej ilości posiłków i to właśnie wtedy masz ten wielki apetyt. Moja rada jest taka wprowadź regularne posiłki, śniadanie: ciemne pieczywo- 2 kromki, do tego do wyboru: 2 jajka (jajecznica, omlet, na miękko, na twardo), parówki z indyka, twarożek chudy z jogurtem, ważne by do tego były zawsze warzywa, przynajmniej 100g. Drugie śniadanie jogurt skry pitny wypij i zjedz 5 orzechów włoskich lub migdałów lub kanapka z ciemnego pieczywa z szynką lub biały serkiem, sałata i w pojemniczku 5 pomidorków koktajlowych lub inne warzywo. Obiad w szkole. Po szkole smoothie: garść szpinaku, średnie jabłko, mały banan, 1 łyżeczka oliwy, woda 100 ml- wszystko zmiksuj, lub sałatka owocowa ok. 300g wszystkich owoców i posypać orzechami 5 szt, lub zupa jarzynowa. Kolacja to sałatka ( 4 liście sałaty, pomidor 100g, ogórek 60g, rzodkiewki 3 szt.= 1 łyżeczka oliwy, przyprawić ziołami) do sałatki do wyboru: z tuńczyk -pół puszki, jajkami 2 szt, łososiem wędzonym 50 g, do tego chleb ciemny 2 kromki posmarowane masłem- można zrobić grzanki. Ten sposób odżywiania zapewni sytość, wiele składników odżywczych które zapewniają zgrabną sylwetkę, piękną skórę i włosy. Jednak dokładne wyliczenia i przepisy mogę przygotować w jadłospisie.
5/5
Jarosław Juć
March 20, 2024
Przede wszystkim należy powrócić do śniadań i drugiego śniadania. Omówić się do dietetyka na konsultację i zacząć odżywiać się zdrowo. Brak śniadań to prosta droga do niedoborów witamin i mikroelementów oraz do zaburzeń odżywiana.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie