Pytanie:
Aug. 29, 2022
Dzień dobry, 7 lat temu stwierdzono przewlekły stan zapalny żołądka, po bakterii. Czy na chwilę obecną mogę spożywać ocet jabłkowy?
Odpowiedzi:
5/5
Agnieszka Cioś
Sept. 19, 2022
To zależy, jaki jest stan śluzówki żołądka na ten moment. Przez 7 lat mogło się już wiele zmienić. Najłatwiej będzie zacząć od niewielkiej ilości wypitej przed posiłkiem wraz z wodą w temp. pokojowej i obserwować samopoczucie. Przy aktywnym stanie zapalnym żołądka pojawi się najprawdopodobniej dyskomfort.
Maciej Bońkowski
Sept. 2, 2022
W przypadku stanu zapalnego żołądka potwierdzonego gastroskopią, nie należy pożywać produktów silnie obniżających pH żołądka i/lub działających uszkadzająco na śluzówkę żołądka z uwagi na możliwość wystąpienia lub pogłębienia problemu nadżerek. W tym przypadku ocet jabłkowy jak i inne rodzaje octów nie bedą wskazane. Dieta powinna być lekkostrawna z ograniczeniem substancji nadmiernie wzmagających wydzielanie kwasu solnego aby umożliwić regenerację śluzówki żołądka. Warto wspomnieć, że uszkadzająco na śluzówkę żołądka działają także niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jak ibuprofen
5/5
Sylwia Balcerzak
Aug. 30, 2022
Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób z aktywnym stanem zapalnym żołądka.
Karolina Latuszek
Aug. 30, 2022
Nie będzie on zalecany. Chyba, że będzie rozcieńczony. Najlepiej obserwować jak się po nim czujesz.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie