ALKOHOLOWE ANDRZEJKI
Andrzejki coraz bliżej! A andrzejkowa noc to czas pełen wróżb, dobrej zabawy, jedzenia i alkoholu. Już podpowiedzieliśmy Wam jak przygotować zdrowe przekąski na tą wyjątkową noc, ale co z alkoholem? Może na początek kilka słów o nim. Napoje alkoholowe dzielimy na napoje spirytusowe, wina oraz piwa. Prawdą jest, że alkohol wypijany sporadycznie w niewielkich ilościach nie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, a nawet może mieć właściwości prozdrowotne – jak np. czerwone wino wytrawne. Jednak granica pomiędzy ilością, jaka jest nieszkodliwa, a tą mającą niekorzystny wpływ jest bardzo płynna.
ALKOHOL – ZAGROŻENIA
Niekorzystne działanie napojów alkoholowych na organizm to między innymi:
- Obniżenie odporności organizmu, poprzez ograniczenie aktywności białek hamujących stan zapalny (zobacz: Stan zapalny - Top 10 produktów, które z nim walczą).
- Indukcja stanu zapalnego, poprzez wzmaganie produkcji wolnych rodników.
- Obniżenie koncentracji i równowagi.
- Badania pokazują, że alkohol nie wchodzi w interakcje z lekami na przeziębienie, ale może nasilić chorobę. Indukuje, bowiem wymianę ciepła w organizmie, najpierw rozgrzewa – następuje napływ „nagrzanej” krwi z narządów wewnętrznych do rozszerzonych naczyń, po czym następuje szybkie jej ochłodzenie. „Ochłodzona” krew wracająca do narządów wewnętrznych może powodować zaburzenie ich funkcji i prowadzić do lekkiego wychłodzenia organizmu.
- Większe dawki „napojów procentowych” mogą powodować mikrouszkodzenia wątroby.
- Nie można także zapomnieć o tym, że niektóre trunki mają bardzo wysoki indeks glikemiczny, więc puszka piwa, może stać się problematyczna dla osób z cukrzycą.
- Alkohol wzmaga też apetyt, co może doprowadzać do spożywania ogromnych ilości niezdrowych przekąsek.
Zobacz również: Alkohol na diecie - wróg czy sprzymierzeniec?
Nie oznacza to jednak, że alkohol to największy wróg człowieka i należy od niego stronić przy każdej okazji. Czasami każdy potrzebuje się zabawić i poszaleć. Dodatkowo badania pokazują, że lampka czerwonego, wytrawnego wina dziennie może mieć duże znaczenie w profilaktyce chorób serca. Jak widać nie taki diabeł, straszny jak go malują. Choć lepiej nie robić stosować napojów alkoholowych regularnie. Trzeba dokonywać rozsądnych wyborów, by uniknąć wlewania w siebie setek pustych kalorii i zafundowania sobie ciężkiej nocy, czy bolącej głowy na drugi dzień. Kac jest spowodowany toksycznym działaniem jednego z metabolitów, jaki powstaje podczas rozkładu alkoholu w organizmie. W wyniku tego procesu w organizmie także znacznie wzrasta stres oksydacyjny, więc bardzo potrzebne są przeciwutleniacze. Proces ten trwa pewien czas, dlatego syndrom dnia poprzedniego sprawia, że ludzie leżą cały dzień w łóżku, żałując ilości wypitych trunków.
Mając taką wiedzę, możemy uniknąć tej sytuacji. Wystarczy rozsądnie sięgnąć po jesiennego grzańca z czerwonego wina (które samo w sobie jest bogate w antyoksydanty) z dodatkiem pomarańczy i korzennych przypraw, o właściwościach odkażających, lub owocowy poncz. Impreza „zakrapiana” takimi trunkami, nie będzie katastrofalna w skutkach, a do tego będzie miała smak. Dietetycy Kcalmara mają dla Was propozycję na imprezowego grzańca i poncz, które możecie zaserwować na swojej domówce, pokazując innym swój sposób na Andrzejkowe szaleństwo.
Zobacz również: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka?
ANDRZEJKOWY GRZANIEC
- 0,5 l czerwonego wina wytrawnego
- Łyżeczka skórki pomarańczowej
- 15 goździków
- Łyżeczka cynamonu
- Szczypta imbiru
- Laska wanilii
- 1,5 szklanki wody
- Cukier trzcinowy/ stewia - opcjonalnie
- Kilka plastrów pomarańczy
Wszystkie składniki (oprócz plastrów pomarańczy) razem połączyć w garnku i grzać pod przykryciem, tak, aby napój się nie zagotował. Podgrzewać go tak około 15 minut. Przelać do szklanek i udekorować pomarańczą.
ANDRZEJKOWY PONCZ
Można go przygotować w wersji alkoholowej lub bezalkoholowej.
- Jabłka (2 sztuki)
- Winogrona (mała kiść)
- Mango
- Pół ananasa
- Cytryna
- Pomarańcze (2 sztuki)
- 1 l soku pomarańczowego
- 1 l soku jabłkowego
- 1 l soku ananasowego
Owoce pokrój w plastry i przełóż do dużego naczynia. Zalej je sokami i odstaw na noc do lodówki. (Jeżeli chcesz przygotować wersję alkoholową, owoce zalej alkoholem – np. rumem lub spirytusem i odstaw na noc, a po tym czasie dodaj soki). Podawaj z lodem.
Wykorzystując nasze wskazówki możecie bezpiecznie iść na imprezę i nie bać się, że będziecie stronić od wszystkiego, porzucając swoją dietę i marnując codziennie starania. Pokażcie innym, że można choć trochę „uzdrowić” andrzejkową imprezę oraz pysznie spędzić ostatki. Wróżymy Wam udaną noc! :)