ŻYWIENIE W SPORCIE – ŁYŻWIARSTWO i HOKEJ NA LODZIE
ŁYŻWIARSTWO
Łyżwy, to kolejny zimowy sport, który ilością zwolenników zajmuje miejsce tuż koło nart. Łyżwiarz wydatkuje mniej energii niż biegacz w lekkoatletyce, ponieważ lód powoduje poślizg i zawodnik wykonuje zdecydowanie mniej kroków. Ze względu na niskie temperatury zaleca się tak samo jak podczas diety narciarskiej stosunek białek do tłuszczy w proporcjach 1:1. Jak w każdym sporcie zimowym organizm narażony jest na wzmożoną pracę przede wszystkim ze względu na utratę ciepła ogólnoustrojowego. Należy więc dostarczać ciepłych płynów, aby wspomóc zawodnika.
ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE
Dieta w zależności od rodzaju łyżwiarstwa będzie się nieco różnić. Łyżwiarstwo szybkie jest to wysiłek o wysokiej intensywności. W tej dyscyplinie zasady odżywiania bardzo przypominają te podczas narciarstwa (przeczytaj artykuł ŻYWIENIE W SPORCIE - NARCIARSTWO) Jak wspomniano wcześniej stosunek białek do tłuszczy powinien wynosić 1:1. Sportowcy powinni być wspomagani odżywkami węglowodanowymi z elektrolitami. Sporty zimowe powodują dużą utratę wody, a co za tym idzie spadek elektrolitów. Jeśli nie mamy dostępu do specjalistycznych mieszanek, wystarczy, że swoją dietę uzupełnimy preparatami typu orsalit.
Zobacz również: Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka
ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE ORAZ SYNCHRONICZNE
Nieco inaczej wygląda dieta w łyżwiarstwie figurowym czy synchronicznym, gdzie intensywność treningu jest niska. Sport ten wymaga precyzji, wytrzymałości i zręczności. W dużym stopniu obciążony jest układ nerwowy łyżwiarza. W przypadku tych zawodników należy zwracać uwagę na duże ilości białek (tu stosunek może wynosić 1,2 : 1) oraz witamin z grupy B i A
ŁYŻWIARSTWO REKREACYJNE
Łyżwiarstwo rekreacyjne to najpopularniejsza forma tej dyscypliny. W okresie zimowym jest jedną z najtańszych form uprawiania sportu. Nie wymaga dużego nakładu finansowego, a i sprzęt można wypożyczyć na każdym lodowisku. Jest to wysiłek tlenowy oparty na interwałach. Zmiennym tempie, które na dzień dzisiejszy uznawane jest za najszybszą metodę spalania tkanki tłuszczowej. O ile nie jesteśmy zawodowymi sportowcami, a więc nie musimy wyposażać się w odpowiednie mieszanki, tak kwestia nawodnienia nas dotyczy. Musimy pamiętać o uzupełnieniu płynów nawet wzbogaconych elektrolitami.
Zobacz również: Poranny trening - co zjeść na śniadanie?
HOKEJ
Hokej na lodzie, to gra zespołowa o wysokiej intensywności. Duży wysiłek powoduje, że często wymagana jest zmiana zawodników. Ciężkie stroje oraz błyskawiczne tempo powodują duże straty energetyczne, a więc podczas treningów czy zawodów zawodnicy muszą mieć stale dostarczane pożywienie odbudowujące glikogen. Z tego powodu w tej dyscyplinie duże znaczenie mają preparaty odżywcze oraz suplementy. W tego typu dyscyplinach często zalecenia są indywidualne, stąd tak mało ciągle wiemy o diecie w tychże dyscyplinach.
Narciarstwo, łyżwy, hokej, do tego dochodzą sanki z dziećmi i zima przynosi nam wiele możliwości uprawiania czynnego sportu. Potrzebujemy tylko chęci i małej motywacji. O ile kwestia mobilizacji, to sprawa indywidualna, tak gwarantujemy, że nagroda w postaci lepszego samopoczucia będzie bezcenna.
Zobacz również: Trening cardio - jak wpływa na nasze zdrowie?