DIETA DLA URODY – OBUDŹ W SOBIE WIOSNĘ
ZADBAJ O SWOJE WŁOSY
Głównym budulcem włosów są białka (jakie pozyskujemy z diety), do tych najważniejszych dla zachowania pięknych włosów, zalicza się te, które zawierają w sobie aminokwasy siarkowe (cystynę, metioninę). To one wzmacniają włos i nadają jemu prawidłową strukturę. Jeżeli chcemy zapewnić ich odpowiednią podaż w diecie, planując swój codzienny jadłospis nie możemy zapomnieć m.in. o takich produktach, jak: mięso, ryby, jaja. D stymulacji tempa wzrostu włosów i zwiększania ich wytrzymałości potrzebujemy odpowiedniej dawki witamin (z grupy B, witamina E i beta - karoten) i składników mineralnych (żelazo, miedź, cynk, selen).
JAKICH SKŁADNIKÓW NIE POWINNO ZABRAKNĄĆ W NASZEJ DIECIE, JEŻELI CHCEMY ZADBAĆ O NASZE WŁOSY?
WITAMINY Z GRUPY B – ich obecność w diecie, może uchronić nas przed pojawieniem się zmian zapalnych na skórze (łojotok), które wpływają także na osłabienie włosów. Witamina B5 – odgrywa ważną rolę, uczestnicząc m.in. przy podziale komórek w mieszku włosowym, co zapewnia właściwy wzrost włosa, łączy przestrzenie miedzy komórkowe i odpowiada za utrzymanie prawidłowej wilgotności włosa. Witamina B6 wraz z beta karotenem, nie tylko uczestniczą w procesach wspomagających wzrost włosa, ale dodatkowo zapobiegają wystąpieniu chorób dotykających skóry głowy i chronią przed niekorzystnym wpływem środowiska (zanieczyszczenia).
CYNK - bierze udział w procesach metabolicznych, szeregu reakcji jakie zachodzą w organizmie. Jego niedobór może objawiać się zahamowaniem wzrostu włosa, a w dłuższej perspektywie czasu przerzedzeniem włosów i w nielicznych przypadkach wyłysienie.
MIEDŹ – to składnik, który wzmacnia włosy. Jego niedobór w diecie może skutkować osłabieniem włosów i delikatnym ich skręceniem.
ŻELAZO – wiele kobiet, które w wyniku obfitych i częstych miesiączek doznało niedokrwistości z niedoboru tego składnika, doskonale wie jak w tym schorzeniu ich włosy „tracą blask”. Niedobór żelaza przyczynia się do zmian w strukturze włosa. Staje się on cienki, łatwo ulega złamaniu.
JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED NIEDOBOREM TYCH DROGOCENNYCH SKŁADNIKÓW?
ZMIEŃ NAWYKI ŻYWIENIOWE, ZADBAJ BY DIETA BYŁA UROZMAICONA I BOGATA W WITAMINY I SKŁADNIKI MINERALNE CO POWINNO POJAWIĆ SIĘ W DIECIE?
Źródło białka, żelaza, cynku i miedzi :
- Mięso
- Owoce morza, ryby
- Jaja
- Płatki owsiane, otręby.
- Źródło witaminy B1:
- Produkty pełnoziarniste, brązowy ryż, kasze, kiełki roślin (pszenicy).
Źródło witaminy B6, E, B5:
- Słonecznik, sezam, kiełki roślin, orzechy.
Źródło beta karotenu:
- Pomidory, papryka, brzoskwinie, melon.
UWAŻAJ W DIECIE NA… Ogranicz lub wyklucz z diety produkty bogate, m.in. w cukier prosty (słodycze, cukier dodawany do płynów, słodzone napoje). Duża ilość węglowodanów prostych w diecie często przyczynia się do pojawienia się problemów z przetłuszczaniem włosów, łupieżu.
ZADBAJ O SWOJE PAZNOKCIE
Kto nie marzy o pięknych zadbanych paznokciach, bez wspomagania się zabiegami u kosmetyczki? To nic trudnego! Potrzeba nam odrobinę cierpliwości, sumienności i wytrwałości w trzymaniu się zdrowych zasad żywienia. Dieta powinna obfitować w żelazo (np. czerwone mięso – z nim jednak nie przesadzajmy, 1 raz w tygodniu na obiad wystarczy; żółtko jaja, ziarno soczewicy, płatki zbożowe, zarodki pszenne, szpinak, fasola czerwona, pestki dyni), wapń (np. mleko i jego przetwory, jarmuż, sezam, mak) , witaminę H (np. orzechy włoskie, mąka sojowa, żółtko jaj, migdały), beta karoten (np. brzoskwinia, papryka, melon, marchew), witaminę B9 (warzywa liściaste – zielonolistne: sałata, szpinak, brokuł, brukselka), krzem (skrzyp polny), cynk (mięso, ostrygi, drożdże piwne, pestki dyni) i magnez (np. kasza gryczana, fasola biała, orzechy laskowe, kakao) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (np. oleje, tłuste ryby morskie). Zobacz również: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia od dietetyka?
ZADBAJ O SWOJĄ CERĘ
Jeżeli chcemy by nasza cera wyglądała zdrowo, koniecznie musimy zadbać o to by w diecie znalazły się takie składniki, jak: witaminy z grupy A,E,D,C oraz selen. Mają one zdolność do neutralizowania wolnych rodników, będących główną przyczyną szybkiego starzenia się organizmu. Witamina C przyspiesza procesy gojenia się ran, zapobiega występowaniu blizn. Skóra dzięki niej nabiera elastycznego wyglądu. Wypróbuj nasze propozycje na koktajle piękności!
CZY WIESZ CZYM SĄ NUTRIKOSMETYKI? Nutrikosmetyki to uzupełnienie kosmetyków jakie stosujemy zewnętrznie. Uzupełniają brakujące w naszym jadłospisie składniki pokarmowe, które wpływają na naszą urodę (stan włosów, skóry i paznokci). Zapytaj o więcej swoją kosmetyczkę.
CZY WIESZ, ŻE…
- Witamina B9 i miedź wpływa na spowolnienie procesów powodujących siwienie?
- By nadać połysk włosom i dodatkowo odżywić ich cebulki warto włączyć do diety m.in. białka soi i drożdże?
- Jod, inozytol i cholina wpływają na pobudzenie wzrostu włosów?
Piśmiennictwo:
Praktyczny podręcznik dietetyki, prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz Smak szczęścia, czyli o dietach, pielęgnacji urody w zgodzie z naturą i szukaniu piękna w sobie, Maciąg Agnieszka
http://www.izz.waw.pl/pl/