ZESPÓŁ ROZROSTU BAKTERYJNEGO
Data publikacji: 24 czerwca 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

ZESPÓŁ ROZROSTU BAKTERYJNEGO

Już na początku możemy uspokoić. Schorzenie to występuje rzadko i jest uleczalne. Na ogół pomaga antybiotykoterapia, która trwa co najmniej 2 tygodnie. Zespół rozrostu bakteryjnego, to zaburzenie homeostazy jelita. Główne siedlisko bakterii bytujących w człowieku znajduje się w jelicie grubym. Tylko nieznaczna ilość występuje w jelicie cienkim. Zespół rozrostu bakteryjnego to namnożenie bakterii w jelicie cienkim w stopniu większym niż w przypadku naturalnej flory.  

PRZYCZYNY ROZROSTU BAKTERYJNEGO

Istnieje kilka przyczyn, w których jest możliwe wystąpienie rozrostu bakteryjnego. Przede wszystkim wszelkie nieprawidłowości związane z anatomią układu pokarmowego zwiększają prawdopodobieństwo zachorowalności. Przetoki, uchyłki czy zwężenie jelit oraz stany po operacyjnym usunięciu zastawki krętniczo - kątniczej stwarzają zagrożenie dla naturalnej flory naszych jelit. Szczególnym przypadkiem rozrostu bakteryjnego jest zespół ślepej pętli, który również wynika z nieprawidłowej anatomii jelit. Dochodzi do niego w wyniku ślepo zakończonej pętli jelita podczas zabiegu operacyjnego. Inne przyczyny rozrostu bakteryjnego wynikają z zaburzonej motoryki jelit. Do schorzeń zwiększających ryzyko zachorowalności zaliczamy: zespół rzekomej niedrożności jelit, neuropatie cukrzycową czy twardzinę. Również zaburzenia odporności są przyczyną zaburzonej homeostazy. Przewlekłe choroby prowadzące do wyniszczenia tj. AIDS czy niedożywienie znacznie wpływają na mikroflorę jelit. Na koniec wskazuje się, że achlorchydia, czyli zmniejszone wydzielanie soków żołądkowych powoduje zakażenie jelita cienkiego i rozrost bakteryjny. Do achlorchydii może prowadzić długotrwałe leczenie inhibitorami pompy protonowej czy H2 blokerami. Zmniejszone wydzielanie kwasów ma miejsce również podczas leczenia operacyjnego wrzodów. Również wiek nie jest bez znaczenia. Osoby starsze, zażywające znaczne ilości różnych leków oraz suplementów, a także stosujące nieprawidłową dietę mogą zaburzać mikroflorę jelit i są zagrożone różnymi nieprawidłowościami ze strony jelit.  

OBJAWY ROZROSTU BAKTERYJNEGO

Nasilenie objawów uzależnione jest od zakażonego odcinka. Zauważono, że im bliższy odcinek jelita czczego jest zakażony, tym leczenie przebiega ciężej. Najczęstsze objawy, jakie występują podczas rozrostu bakteryjnego, to: utrzymująca się biegunka tłuszczowa o charakterze wodnistym, wzdęcia, ból brzucha czy spadek masy ciała. Nasilające się i długotrwałe biegunki prowadzą do niedoborów, dlatego często podczas tego schorzenia zauważa się objawy niedoboru witaminy A, D czy witaminy B12. Zaczyna się to niewinnie od niedokrwistości megaloblastycznej, ataksji czy neuropatii obwodowej w przypadku witaminy B. Tężyczki, osteomalacji, osteoporozy czy krzywicy w przypadku wit. D, bądź ślepoty zmierzchowej lub objawów skórnych w przypadku wit. A. W skutek niedożywienia i biegunek pojawiają się obrzęki. Są one skutkiem enteropatii związanej z utratą białek. Warto więc uzupełnić swoją dietę w produkty bogate w dane witaminy oraz białko. Na koniec zauważono, że w przypadku rozrostu bakteryjnego pojawiają się objawy charakterystyczne dla zaburzeń układu immunologicznego. Wynika to z przedostania się antygenów bakteryjnych z jelit do krwi. A to skutkuje np. rumieniem guzowatym czy zapaleniem stawów. jaja kurze  

POKARMY BOGATE W WITAMINĘ:
A D B12
marchew, szpinak, sałata, pietruszka, szczypior, szczaw, papryka, pomidory, morele, masło, śmietana, ser, twaróg, mleko, mleko, masło, grzyby (najwięcej w borowikach), jajka, śmietana podroby, wołowina, wieprzowina, baranina, drób, ryby, skorupiaki, produkty mleczne (oprócz mleka) i żółtka jajek, oraz przetwory warzywne zawierające kwas mlekowy (kiszona kapusta, kiszone ogórki)

 

milk-518067_1920

LECZENIE ROZROSTU BAKTERYJNEGO

Jak już wcześniej zostało wspomniane, schorzenie to jest uleczalne. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich antybiotyków przez okres 2-4 tygodni. W przypadku nawrotów choroby leczenie to wydłuża się dwukrotnie. Ponadto w momencie zdiagnozowania niedoborów ważne jest ich zlikwidowanie. Polega to na odpowiedniej dietoterapii i suplementacji odpowiednimi preparatami. Wyjątkowo nie uzupełnia się witaminy K, ze względu na jej nadmierną produkcję w jelitach podczas rozrostu. Ponadto w dietę chorego włącza się probiotyki, które mają na celu przywrócenie odpowiedniej flory.

Zobacz również: Grzybek tybetański, czyli jak zrobić kefir w domowych warunkach

W przypadku diety ogranicza się spożycie laktozy i włącza spożycie średniołańcuchowych trójglicerydów. Ostatecznością są zabiegi chirurgiczne mające zlikwidować przyczynę schorzenia. Zespół rozrostu bakteryjnego to mało popularne schorzenie. Występuje ono jednak wśród pacjentów. Ważne jest by, na co dzień dbać o prawidłową mikroflorę jelit. Nie zapominajmy, że aż 60-70% komórek układu immunologicznego występuje w jelitach. Stąd tak ważne jest, by dbać o homeostazę naszych jelit.  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Justyna Świetlicka
Specjalizacje:
Vegan
Vege
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!