DIETA A URLOP – POMOCNE WSKAZÓWKI
Dieta a urlop - co robić w takim przypadku kiedy wybierasz się na wakacje? Pewne torby już prawie spakowane, tylko chwila dzieli Cię od wymarzonego wypoczynku. Jednak stresujesz się myślą krążącą po głowie „co z dietą na czas urlopu?” - planem żywieniowym jakiego trzymasz się już od kilku miesięcy, bo chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i/lub wspomóc terapię leczenia danej jednostki chorobowej np. nadciśnienia tętniczego?
Zobacz również: Pole namiotowe a dieta - co jeść na biwaku?
DIETA A URLOP- KILKA PRZYDATNYCH PORAD
Nie załamuj się, to nie koniec świata. Przed wyjazdem porozmawiaj ze swoim dietetykiem, zapytaj o możliwość zamiany niektórych posiłków z diety, na te jakie będą dostępne podczas wyjazdu. Dietetyk podpowie jakich alternatyw szukać np. zamiast mlecznych lodów z polewą i wafelkiem, lepiej będzie skusić się na sorbet owocowy w kubeczku plastikowym, zamiast gofrów z owocami, może lepiej sięgnąć po świeże owoce w całości. Poproś o cenne wskazówki, dopytaj o wszystko co Ciebie nurtuje. Określ razem ze specjalistą cele na urlop.
Zobacz rownież: Dietetyczny kosz piknikowy - czym go wypełnić?
Jedz regularnie (średnio co 3h), określoną liczbę posiłków w ciągu dnia. Ustal gdzie i co zjesz na śniadanie podczas wyjazdu oraz czas w jakim będziesz mógł coś spożyć (zobacz: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia).
Nie objadaj się przed snem. Ostatni - lekki posiłek powinien być spożyty nie później niż 2h przed snem.
Wypijaj odpowiednia ilość płynów (minimum 2l/dobę). Sięgaj szczególnie po wodę mineralną niegazowaną.
Dbaj o ruch! Podczas wypoczynku nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Zamiast np. leżeć na plaży, wybierz się na spacer wzdłuż brzegu lub popływaj. Dobrym rozwiązaniem będzie także skorzystanie z przejażdżki rowerowej połączonej ze zwiedzaniem.
Jeżeli jesteś uczulony na jakiś składnik pokarmowy lub cierpisz na nietolerancje pokarmowe, będąc w restauracji poinformuj o tym kelnera i poproś o pomoc w wyborze dania bezpiecznego dla Ciebie. Jeżeli stosujesz dietę redukcyjna unikaj dań tłustych (np. frytki, ryba lub mięso w panierce) i słodkich (np. wata cukrowa, napoje słodzone gazowane, ciastka, batoniki).
Jeżeli cierpisz na cukrzycę zabierz ze sobą np. opaskę na rękę informującą o Twojej chorobie. Cierpiąc na daną jednostkę chorobową, wymagająca leczenia przewlekłego, nie zapominaj o lekach, które powinny być zażywane regularnie. Przed wyjazdem skonsultuj się ze swoim lekarzem i zapytaj, które z nich nie powinny być zażywane gdy jesteś narażony na silne nasłonecznienie (poszukajcie innych alternatyw).
Nie stresuj się! Ciesz się wolnym czasem, wypoczywaj!
Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka