ZDROWY STYL ŻYCIA - 10 POMYSŁÓW JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO ZMIAN
Każdy wie, że zdrowy styl życia to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie życia! Prawdą jest, że o zdrowie i dobre samopoczucie warto dbać już od najmłodszych lat. Kochamy swoje dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej więc kształtujmy u nich mądre i zdrowe nawyki, realnie wpływając na ich lepszą przyszłość. Poznaj kilka ważnych wskazówek, które mogą zaprocentować w przyszłości na korzyść twojej pociechy.
ZDROWY STYL ŻYCIA - ZACHĘCAJ DZIECKO DO ZJADANIA PIERWSZEGO ŚNIADANIA
Jak wytłumaczyć dziecku, że pierwszy posiłek w ciągu dnia jest niezwykle ważny? Jak przekonać je do zjadania zdrowych i smacznych kanapek lub owsianki? Jeżeli twoje dziecko jest jeszcze małe i lubi słuchać bajki, które czytasz mu do snu, może warto wymyślić własne opowiadanie, w którym na przykładach wytłumaczysz dlaczego nie można omijać śniadania. Może to być bajka o samochodach, które by jeździć potrzebują paliwa, podobnie dzieci by miały siłę do zabawy w ciągu dnia muszą zjeść swoje „paliwo” jakim jest np. smaczna kanapka przygotowana przez rodzica lub wspólnie z dzieckiem. Dobrą opcją są także bajki z ulubionymi postaciami/bohaterami z telewizyjnych bajek, za którymi szaleją nasze dzieci. Bądź twórczy szukaj rozwiązań! Starszym dzieciom można starać się podać przykłady ulubionych gwiazd (np. filmowych)/sportowców, które dbają o to by ich dieta była pożywna, smaczna i zdrowa. Jednak najważniejsze to być samemu dobrym wzorem do naśladowania!
Jeżeli twoje dziecko to tzw. „Tadek niejadek”, postaraj się z nim porozmawiać, co lubi najbardziej, a czego nie zje i z jakich powodów – może jest nadzieja na negocjacje, może źle się po czymś czuje. Mniejsze dzieci obserwuj i prowadź dzienniczek obserwacji, a w razie konieczności skonsultuj się z dietetykiem, który poradzi co zmienić w żywieniu twojego dziecka.
Co może znaleźć się na śniadaniowym talerzu? – dla młodszych mogą to być kaszki, dla starszych owsianka z owocami i orzechami, kanapki z chudą wędliną/nabiałem i warzywami, pasty do chleba, warzywne muffinki…
Zaproponuj juniorowi zdrową pastę na kanapki z nasion roślin strączkowych, wykorzystując nasze przepisy na wege pasty
UCZ DZIECKO POWOLNEGO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW, W MIŁEJ ATMOSFERZE
Bardzo ważne jest by twoje dziecko nauczyło się spożywać posiłki w spokoju, bez pośpiechu, nie przed telewizorem/tabletem/telefonem, dokładnie przeżuwając każdy kęs (do tego zachęcamy we wpisie: Jedz powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs! Dowiedz się dlaczego). Jak się okazuje szybkie spożywanie pokarmu w stresujących warunkach, nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi/otyłości, ale także sprzyja pojawieniu się takich dolegliwości jak: zgaga, niestrawności, wzdęcia, problemy z wypróżnianiem.
Zobacz również: Wychowanie dziecka za pomocą jedzenia
POKAZUJ DZIECKU, KTÓRE PRZEĄSKI BĘDĄ LEPSZE DLA JEGO ZDROWIA, A RÓWNIE SMACZNE
Dzieci uwielbiają słone lub słodkie przekąski. Niestety, po raz pierwszy to nie one same po nie sięgnęły, z pewnością w ich wyborze pomógł im rodzic/dziadkowie/starsze rodzeństwo/dzieci w szkole… Kiedy już posmakowały słodkich cukierków/czekolady/chipsów, trudno zakazać im ich zjadania. Jednak warto zaproponować zdrowe alternatywy zjadanych do tej pory przysmaków.
ALTERNATYWY
tradycyjne czipsy w paczce – zastąp czipsami warzywnymi (np. z jarmużu) lub talarkami ogórka/marchwi/pietruszki,
czekoladę mleczną – zastąp czekoladą gorzką z kawałkami orzechów,
ulubione batoniki – zastąp np. batonikami przygotowanymi w domu z czekolady gorzkiej, mleka kokosowego i wiórek kokosowych lub ciastkami owsianymi,
Zapraszamy do wypróbowania zdrowych ciasteczek owsianych z dynią. To wspaniały sposób na "przemycenie" warzyw do diety dziecka.
żelki w paczkach – zastąp żelkami wykonanymi w domu z agar agar i przetartych owoców,
zamiast dużej ilości soli dodawanej do potraw, od teraz dodawaj zioła świeże i suszone, możesz też dziecko zachęcić do nich poprzez pokazanie jak pachną i jak fantastycznie wzbogacą serwowaną potrawę, warto zachować przy tym duży optymizm by zarazić nim dziecko,
wprowadź do diety dziecka więcej owoców, a powoli eliminuj słone/słodkie i przetworzone przekąski (zobacz: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki).
Dobrym rozwiązaniem jest nagradzanie dziecka, za każdą pozytywną zmianę jakiej się podejmie, może to być przybicie z nim tzw. „piątki”, serdeczny uśmiech, pochwała i przytulenie. Ważne by czuło się doceniane. Trwaj też przy nim w trudnych sytuacjach, staraj się wspierać i motywować.
Ważne! Naucz swoje dziecko zajadać posiłki regularnie (zobacz: Regularne posiłki - podstawa zdrowego żywienia). Nie dokarmiaj dziecka pomiędzy posiłkami popularnymi chrupkami kukurydzianymi (to tylko „zapychacz”), sokami z kartonu lub pepsi. Poproś też inne osoby zajmujące się dzieckiem np. dziadków by szanowali tę zasadę.
ZDROWY STYL ŻYCIA - WSPÓLNE GOTOWANIE
Zachęć swoje dziecko do wspólnego gotowania! To idealny pomysł na spędzenie razem czasu jednocześnie bawiąc się i ucząc. Pokazuj dziecku jak łączyć składniki by powstał pożywny, wartościowy posiłek, który zachwyci i ucieszy całą rodzinę.
Zobacz również: Wyposażenie kuchni a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia kuchenne
Podczas wspólnego gotowania zachęcamy do wykorzystywania warzyw, jak np cukinia. Co z niej przyrządzić? Zobacz we wpisie: Potrawy z cukinii - jak urozmaicić jadłospis jednym warzywem?
KREATYWNY STYL ŻYCIA
Przygotowanie posiłków dla dziecka, może okazać się idealną formą relaksu dla ciebie! Zrobienie dla dziecka smacznych, zdrowych i zachęcających wizualnie do zjedzenia kanapek to dobra terapia antystresowa. Łączenie kolorów warzyw i owoców podobno działa uspakajająco i odprężająco. Z produktów możesz tworzyć obrazy zwierząt/przedmiotów – do zjedzenia. Dziecko może chętniej zjadać tak przygotowanie posiłki, spróbuj!
POKAŻ DZIECKU KIEDY POWIEDZIEĆ STOP W JEDZENIU
Bardzo ważne by nauczyć dziecko, kiedy powiedzieć w trakcie spożywania posiłku dosyć! Jedna porcja powinna wystarczyć. Jednak by tak się stało, niech będzie to danie pożywne, składające się z produktów, które nasycą twoje dziecko, staraj się umiejętnie dobierać składniki jakie trafią na talerz twojej pociechy, możesz skonsultować się z dietetykiem/pediatrą w tej kwestii. Poznanie czym jest umiar w jedzeniu może okazać się pomocne w przyszłości dla twojego dziecka i uchronić je przed otyłością i cukrzycą. W tej umiejętności pomocne może okazać się także wykorzystanie umiejętności powolnego spożywania posiłków – dzięki czemu twoje dziecko szybciej poczuje się najedzone.
NAUCZ SWOJE DZIECKO SIĘGAĆ PO WODĘ
Nie wiadomo dlaczego, ale przyjęło się (chyba nie tylko) w Polsce, że u dziecka najlepiej ugasić pragnienie soczkiem lub herbatką (często osłodzoną). Pamiętajmy, ze sok (100%) zawiera w sobie także cukier prosty jakim jest fruktoza (te z kartonu przede wszystkim są nośnikiem cukru prostego!), który wpływa na gospodarkę węglowodanową maluszków. W dodatku szklanka soku to 1 porcja owoców, więc po taką ilość można sięgać chcąc zbilansować dietę swojego dziecka, ale i tak lepiej sięgnąć po owoc w formie naturalnej, ze względu na zawartość błonnika pokarmowego. Natomiast herbata osłodzona to także nośnik dodatkowego cukru prostego! By ugasić pragnienie dziecka potrzeba wody – bez dodatków, nie takiej smakowej, lecz wody mineralnej (u maluchów niskosodowej) i źródlanej – to powinno być podstawą! Herbaty też ok, lecz po co je słodzić?
Jeżeli twoje dziecko nie lubi samej wody, zmień to! Spróbuj podawać dziecku wodę w jego ulubionej buteleczce (w tej, w której do tej pory otrzymywało soczek) lub kubku ( w zależności od wieku). Taka butelka powinna stać w zasięgu ręki dziecka, by podczas zabawy mogło po nią sięgnąć i małymi łykami w ciągu dnia wypijać odpowiednią ilość wody. Skonsultuj się z dietetykiem lub osobą zajmującą się sprzedażą kubków dla najmłodszych, by były one bezpieczne w użyciu, kolorowe i funkcjonalne.
Zobacz również: Rola wody w organizmie - dlaczego woda to podstawa?
NIE PODDAWAJ SIĘ MIMO PRZESZKÓD
W drodze po lepsze jutro może pojawić się wiele przeszkód. Nie poddawaj się, warto zawalczyć o zdrowie swojego dziecka! Uwierz to najlepsza inwestycja. Szukaj wsparcia wśród bliskich i/lub specjalistów. Pamiętaj, niewłaściwa dieta to często pogorszenie zdrowia, cierpienie dziecka i bliskich, wysokie koszty związane z zakupem leków/leczeniem, stracone zdrowie fizyczne i psychiczne. Pomyśl o tym! Prawdą jest, że lepiej zapobiegać, niż leczyć!
AKTYWNY STYL ŻYCIA, CZYLI RUCH = DOBRA ZABAWA
Jeżeli twoje dziecko spędza godziny przed ekranem telewizora/komputera/telefonu, zmień to! Zachęć swoją pociechę do wyjścia na świeże powietrze, naucz je kreatywności i możliwości wykorzystania różnych rzeczy jako dobrych materiałów do zabawy. Zaproponuj zbudowanie szałasu w ogrodzie, poskakanie na skakance, jazdę na rowerze, spacer z psem, grę w piłkę, stworzenie wspólnego ogródka – posadzenie własnych warzyw/owoców i cieszenie się z uzyskanych efektów…
Na dowód tego, że ruch może być świetna zabawą, przeczytaj wpis: Spalanie kalorii z Pokemon Go!
SEN JEST WAŻNY
Nie pozwalaj dziecku siedzieć do późna, zadbaj by odpowiednio długo się wysypiało. To czas, w którym jeszcze się rozwija, rośnie, jego organizm potrzebuje snu. Na godzinę przed położeniem się spać, staraj się by twoje dziecko nie było narażone na światło emitowane przez telewizor, komputer, telefon. Po kolacji warto zabrać dziecko choć na krótki spacer lub zająć je jakimś ćwiczeniem. Postaraj się przewietrzyć jego pokój przed położeniem do łóżka. Na koniec dnia przeczytaj swojej pociesze ulubioną książkę. W ten sposób możesz sprawić, że lepiej będzie się mu spało.
Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki