OCET JABŁKOWY NA ODCHUDZANIE I NIE TYLKO
Data publikacji: 11 lutego 2017
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

OCET JABŁKOWY NA ODCHUDZANIE I NIE TYLKO

Zastosowanie octu jest szerokie, a najbardziej znanym jest ocet jabłkowy na odchudzanie. Nie tylko to zawdzięczamy temu produktowi. Stosowany w małych ilościach ocet pobudza apetyt i usprawnia procesy trawienne, gdyż stymuluje produkcję śliny i enzymów trawiennych. Ma działanie oczyszczające i wzmacniające, przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Dzięki swoim właściwościom bakterio, grzybo i wirusobójczym sprawdza się w walce z różnego rodzaju infekcjami , pomaga także na ból gardła czy uszu. Co jeszcze oferuje nam powszechnie stosowany element spiżarni?

OCET ZASTOSOWANIE NA ZDROWIE

Jeśli chodzi o prozdrowotne właściwości octu to z pewnością przoduje w nich ocet jabłkowy. Zawiera liczne minerały i witaminy (C, B1, B2, B6). Jest także bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Pomaga na anginy i przeziębienia, zatrucia pokarmowe i trudności w trawieniu, migreny, problemy ze skórą i stawami. Ulży także cierpiącym na katar sienny. Jeśli od pierwszego dnia wiosny będziemy  regularnie dodawać ocet jabłkowy do swoich posiłków to katar ma spore szanse w ogóle się nie pojawić a nawet jeśli wystąpi to będzie dużo lżejszy niż zazwyczaj.

OCET JABŁKOWY NA ODCHUDZANIE I NIE TYLKO

Współczesna kariera octu jabłkowego rozpoczęła się w 1958 r. kiedy to amerykański lekarz D.C Jarvis wydał książkę zatytułowaną “Folk Medicine: A Vermont Doctor's Guide to Good Health, w której opisywał jego zbawienne działanie. Przez dwa pierwsze lata książka utrzymywała się na liście bestsellerów New York Times’a. Sprzedano ponad milion egzemplarzy. Jarvis zalecał w niej metodę, trwającą od czterech do ośmiu tygodni, którą była kuracja octem jabłkowym i miodem w stanach chronicznego zmęczenia i ogólnego wyczerpania, w zaburzeniach snu, wrażliwości na zmiany pogody, lżejszych postaciach reumatyzmu, podwyższonych wskaźnikach tłuszczu i cholesterolu we krwi, zapaleniach pęcherza, osłabionej pracy jelit i zaparciach.

Współczesne badania potwierdzają wiele z obserwacji amerykańskiego lekarza. W occie jabłkowym znajdują się pektyny, czyli substancje balastowe, które obniżają poziom złego cholesterolu. Ocet ułatwia przyswajanie niektórych pierwiastków np: wapnia, żelaza i potasu. Dodatkowo jest sprzymierzeńcem osób walczących z nadwagą, ponieważ zmniejsza apetyt na słodycze i aktywnie likwiduje komórki tłuszczowe. Ponad to jeśli spożywając węglowodany dodamy do jedzenia jedną łyżkę octu to spowolni on wzrost poziomu cukru we krwi a co za tym idzie wydzielanie insuliny. Kwasowość octu spowalnia opróżnianie żołądka co obniża indeks glikemiczny każdego zjedzonego posiłku.

Zobacz również: Dlaczego nie mogę schudnąć?

Ocet blokuje również działanie amylazy czyli enzymu trawiennego, który w jelicie cienkim rozkłada cukry złożone jak np. skrobia na cukry proste takie jak glukoza w związku z tym część spożywanej przez nas skrobi jest po prostu wydalana, a nie wchłaniana do krwi w postaci glukozy. Dlatego ocet jabłkowy zaleca się osobom cierpiącym na cukrzycę lub zagrożonym jej wystąpieniem.

Ocet jabłkowy powinien zagościć także na stołach osób walczących z nadciśnieniem. Niektóre badania wskazują, że zmniejsza on aktywność reniny – enzymu, który odpowiada za obkurczanie naczyń krwionośnych a tym samym podwyższanie ciśnienia.

Najwięcej prozdrowotnych wartości ma naturalny ocet jabłkowy. Poznamy go po dość mętnej barwie. Wybierając ocet z półki sklepowej zwróćmy także uwagę by był produkowany z ekologicznych jabłek czyli uprawianych bez użycia pestycydów.

OGRANICZENIA I PRZECIWWSKAZANIA

Wszystkie wyżej wymienione cudowne właściwości octu dotyczą jego małych dawek. W dużych ilościach może się on okazać szkodliwy dla naszego organizmu. Ze względu na wysoką kwasowość duże ilości octu podrażniają śluzówkę układu pokarmowego a zwłaszcza żołądka w ekstremalnych przypadkach prowadząc do wrzodów. Bezpieczna i zdrowa ilość octu to dwie łyżeczki dziennie. W dużej ilości może prowadzić do odwodnienia organizmu oraz zaburzyć gospodarkę kwasowo-zasadową. Przeciwwskazaniem do picia octu jabłkowego są choroby wrzodowe, problemy żołądkowe oraz zalecenia lekarskie zakazujące stosowania produktów spożywczych kwaśnych. Na ocet powinny również uważać kobiety w ciąży i karmiące

MNIEJ LUB BARDZIEJ TYPOWE ZASTOSOWANIA OCTU NIE TYLKO JABŁKOWEGO

Octu można użyć do przyrządzenia wszelkiego rodzaju sosów sałatkowych w tym najbardziej klasycznego vinaigrette. Ponadto jest niezbędny przy produkcji majonezu i musztardy. Jest również podstawowym składnikiem wielu przetworów marynowanych jak np: grzyby, gruszki, ogórki, śliwki, dynie, czosnek czy cebulę. Dzięki bakteriobójczemu działaniu octu zalane nim produkty pozostaną świetnie zakonserwowane. Im więcej dajemy octu do marynaty, tym więcej musimy dodać też przypraw. Ponieważ sprawia, że mięso kruszeje, a ości miękną jest podstawowym składnikiem marynat do ryb i mięsa przed ich pieczeniem i smażeniem.

POZAKULINARNE ZASTOSOWANIE OCTU

Niektóre octy znajdą też zastosowania pozakulinarne. Przed wynalezieniem dynamitu to właśnie octem spirytusowym polewano skały, które chciano rozkruszyć. Potraktowane w ten sposób kamienie bardzo łatwo się rozpadały. Dziś świetnie sprawdzi się on jako środek odkamieniający np płytki w łazience albo czajnik i dezynfekujący. Pomoże również w wywabianiu uporczywych plam. Jednakże tylko na ciemnych tkaninach. Na jasnych sam może zostawić plamy. Jeśli octem czyścimy tkaninę delikatną pamiętajmy aby go rozcieńczyć.

W tradycji staropolskiej ocet był używany do cucenia omdlałych dam. Stosowano go również do leczenia odmrożeń i trudno gojących się ran.

Ocet jabłkowy ma natomiast zastosowanie kosmetyczne. Jeśli walczymy z trądzikiem dobrze przemywać nim twarz jak tonikiem kilka razy w tygodniu. Kuracja taka może okazać się skuteczna również w walce z przebarwieniami. Ocet jabłkowy pomoże także osobom borykającym się z nadmierną potliwością stóp. Wystarczy je na kwadrans zanurzyć w misce z ciepłą wodą i odrobiną octu.

Zobacz również: Rodzaje octu - produkcja i wykorzystanie w kuchni

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Agnieszka Pietrzak
Specjalizacje:
Odchudzanie
Hashimoto
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!