STAN ZAPALNY – TOP 10 PRODUKTÓW, KTÓRE Z NIM WALCZĄ
Stan zapalny to naturalna reakcja obronna naszego organizmu jednak, gdy przechodzi w stan przewlekły zamiast wzmacniać nasze zdrowie powoduje rozwój różnorodnych chorób. Na szczęście możemy walczyć z przewlekłym stanem zapalnym wprowadzając do jadłospisu odpowiednie produkty.
TOP 10 PRODUKTÓW, KTÓRE NATURALNIE ZWALCZĄ STAN ZAPALNY
U podłoża większości chorób z jakimi zmaga się współczesne społeczeństwo leży przewlekły stan zapalny. Zamiast sięgać po kolejne leki warto poznać również szereg produktów, które wykazują właściwości przeciwzapalne i pomogą nam w naturalny sposób walczyć z przewlekłym stanem zapalny. Oto top 10 produktów o właściwościach przeciwzapalnych!
BEZ CZARNY
Jego owoce są bogate w antocyjany - związki należące do polifenoli o silnym działaniu przeciwzapalnym. W związku z tym, podawanie produktów na bazie owoców bzu czarnego (np. soku) poleca się, m.in. jesienno-zimowym okresie wzmożonych zachorowań, czy osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
PYŁEK KWIATOWY (PYŁEK PSZCZELI)
Pyłek kwiatowy zawiera, m.in. kwasy fenolowe, katechiny oraz flawonoidy, dzięki którym posiada silne właściwości przeciwzapalne. Porównywane są one do tych, które wykazują niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pozostaje tylko pytanie – jak spożywać tego typu produkt? Pyłek pszczeli najlepiej spożywać, mieszając go z innymi produktami, np. sokami, miodem, czy serem twarogowym. Przed spożyciem zaleca się jego rozdrobnienie, co zwiększa jego przyswajalność (czytaj o nim więcej).
ALOES
Aloes stosowany jest przy leczeniu różnorodnych dolegliwości od tysięcy lat. Roślina ta jest źródłem, m.in. polifenoli, które wykazują działanie przeciwzapalne. W związku z tym sok na bazie aloesu poleca się osobom z owrzodzeniami śluzówki przewodu pokarmowego oraz nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (okres remisji). Sok z aloesu, który wykazuje działanie przeciwzapalne stosowany jest również zewnętrznie w celu przyspieszenia gojenia się ran.
IMBIR
Choć imbir pochodzi z Azji, to dzięki swoim cennym właściwościom zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Świeży korzeń imbiru pojawia się w naszej kuchni najczęściej w okresie jesienno-zimowym, ponieważ stanowi zdrowy i aromatyczny dodatek do rozgrzewających herbat. Imbir oprócz tego, że rozgrzewa, działa przeciwzapalnie – polecany jest, m.in. osobom zmagającym się z zapaleniem oskrzeli i chorobami zapalnymi stawów (czytaj więcej).
KURKUMA
O właściwościach kurkumy wiele dobrego mówi się w kontekście profilaktyki i wspomagania leczenia nowotworów. Wykazuje ona silne właściwości przeciwzapalne, dzięki którym może wpływać hamująco na proces kancerogenezy, u podłoża którego leży przewlekły stan zapalny (czytaj: Kurkuma - przyprawa jaką musisz mieć w kuchni!). Oprócz tego kurkuma wykorzystywana jest przy leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit, czy przy zapaleniu trzustki.
Czy znasz przepis na złote mleko z kurkumą? Zachęcamy do sprawdzenia naszego!
OLEJ LNIANY
Kwas alfa-linolenowy należący do nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 stanowi około 58% wszystkich kwasów tłuszczowych znajdujących się w oleju lnianym. Na drugim miejscu znajduje się kwas linolowy należący do nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 (olej lniany zawiera go około 15%). Jest to korzystny skład, ponieważ w naszej diecie występuje nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6, które dostarczane w zbyt dużych ilościach działają prozapalnie. Dlatego wskazane jest poszukiwanie produktów, które pomogą nam zachować równowagę pomiędzy kwasami omega-6 i omega-3 i będę źródłem działających przeciwzapalnie kwasów tłuszczowych omega-3 (czytaj o nich więcej).
HERBATA ZIELONA
Regularne picie zielonej herbaty zaleca się już od lat dlatego znacznie wzrosła w krajach europejskich, dla których picie herbaty zielonej nie było tak oczywiste i zakorzenione w tradycji, jak w przypadku krajów azjatyckich (czytaj: Zielona herbata matcha - czy już ją znasz?). Bardzo dobrze, że zwyczaj picia zielonej herbaty staje się coraz bardziej popularny również u nas, ponieważ zielona herbata wykazuje wiele cennych właściwości, m.in. silne działanie przeciwzapalne. Wszystko to za sprawą licznych polifenoli, które znajdują się w jej liściach (m.in. katechiny).
Przeczytaj również o innych herbatach: Gatunek herbat a wartości odżywcze - liściasty łyk zdrowia
ARONIA
Aronia, podobnie jak bez czarny jest bogactwem antocyjanów - związków należących do polifenoli. Wykazują one właściwości przeciwzapalne dlatego spożywanie aronii poleca się osobom zmagającym się z chorobami, takimi jak choroby nowotworowe, choroby układu sercowo-naczyniowego, nieswoiste choroby zapalne jelit, choroby zapalne stawów.
Więcej we wpisie: Aronia - antidotum na choroby cywilizacyjne
ORZECHY WŁOSKIE
Orzechy włoskie są spośród orzechów najbogatszym źródłem kwasu alfa-linolenowego (zaliczanego do nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3), który posiada właściwości przeciwzapalne (Czytaj o orzechach). W związku z tym, że orzechy włoskie są źródłem związków przeciwzapalnych nie powinniśmy z nich rezygnować ze względu na ich kaloryczność. Warto jedynie zachować w ich spożyciu umiar.
Zobacz również: Orzechy brazylijskie - cenny składnik diety
CZOSNEK
Czosnek od lat stanowi składnik wszelkich naturalnych specyfików stosowanych przede wszystkich w leczeniu przeziębień. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że zdolność czosnku do hamowania procesu zapalnego porównywana jest do tej, którą wykazują niesteroidowe leki zapalne, czosnek może być wykorzystywany we wspomaganiu leczenia wielu innych chorób o podłożu zapalnym.
Przeczytaj również: Dieta przeciwzapalna jako element leczenia