PCOS okiem psychologa i dietetyka

Dietetyka kliniczna
Psychodietetyka

Czego się nauczysz?

Czym jest PCOS i jakie sygnały mogą być znaczące w gabinecie dietetyka/ psychodietretyka? Jakie zaburzenia współtowarzyszą PCOS? Jak prawidłowo planować dietę dla osób z PCOS? Jak dopasować indywidualne zalecenia żywieniowe zgodne z podstawowymi standardami leczenia? Jakie suplementy warto wprowadzić u kobiet z PCOS? Jak skutecznie wprowadzać zmiany, aby wzmocnić poczucie skuteczności i motywacji u pacjentek z PCOS?

Agenda

PCOS czyli to jedna z najczęściej występujących endokrynopatii u kobiet w wieku rozrodczym. Objawy z nim powiązane bywają uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia kobiet nim dotkniętych. Do najczęstszych objawów PCOS należą zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę, trądzik, hirsutyzm (owłosienie typowe dla mężczyzn), łysienie lub nadmierne wypadanie włosów, otyłość, insulnooporność oraz zaburzenia nastroju.
PCOS jest zespołem wielu zaburzeń, dlatego też skuteczne jest leczenie objawowe i obejmuje wiele obszarów. W związku z często występującą otyłością u kobiet z tym zespołem, bardzo istotne jest dopasowanie odpowiedniej, przeciwzapalnej diety redukcyjnej. Ważne jest również wdrożenie regularnej aktywności fizycznej oraz praca nad strategiami radzenia sobie ze stresem. Badania potwierdzają, ze utrata nadmiernych kilogramów już o 5% przekłada się na poprawę gospodarki hormonalnej i metabolicznej.
Podstawową strategią leczenia jest zmiana stylu życia, obejmująca zmiany żywieniowe oraz odpowiednia suplementację, umiarkowaną aktywność fizyczną oraz poprawę nastroju, które niejednokrotnie jest obniżone. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby umiejętnie zdiagnozować trudności i zaburzenia osoby z policystycznymi jajnikami, jej potrzeby i możliwości, a potem stopniowo wprowadzać indywidualne zmiany. Dopiero w sytuacji, kiedy zmiany diety, odpowiednio dobrana sumpelenatcja oraz stylu życia nie przynoszą efektów, wprowadza się leczenie farmakologiczne, które ma na celu przywrócenie regularnej owulacji, normalizacji gospodarki węglowodanowej oraz redukcji objawów androgenizacji.
O tym jak tego dokonać dowiesz się podczas szkolenia.

O prowadzącym

Edyta Dutkiewicz
Jestem absolwentką dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie i psychologii w SWPS w Warszawie, ukończyłam również podyplomowe studia z psychodietetyki oraz psychologii klinicznej, szkolenie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Stale poszerzam również wiedzę z zakresu odżywiania oraz psychodietetyki, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach. Obecnie jako doktorantka w Zakładzie Endokrynologii Klinicznej i Doświadczalnej w Katedrze Żywienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wspieram kobiety z zaburzeniami hormonalnymi. Moją misją jest inspirowanie do zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych, bez restrykcji i wyrzeczeń. Zdrowe odżywianie może być proste i smaczne. Obalenie mitów żywieniowych, konkretna wiedza i umiejętności pozwolą Ci na stworzenie własnego, zrównoważonego planu trwałych zmian na lepsze. https://edytadutkiewicz.pl/
NOWOŚĆ
PREMIERA
183,27 zł
Edyta Dutkiewicz Data premiery:17 listopada 2022 11:47 Czas trwania: 1 godz 37 min
Certyfikat ukończenia
Prezentacja
ze szkolenia
Materiały dodatkowe
To szkolenie należy do cyklu: IEŻ 2022 Zobacz więcej