JAK SOBIE RADZIĆ ZE SKUTKAMI ŚWIĄTECZNEGO OBŻARSTWA?
Co roku pojawia się ten sam problem. Magia Świąt, której się oddajemy odbija się nam czkawką (często w dosłownym tego słowa znaczeniu). Zbyt duża ilość przyjętych pokarmów powoduje:
• wzdęcia
• gazy
• wymioty
• niestrawność
• senność
• ogólne złe samopoczucie
• dyskomfort
Jak sobie radzić z powyższymi objawami? Czy są „złote rady” dzięki którym przywrócimy pracę naszych jelit do równowagi?
1. GŁODÓWKA
Najczęstszym pomysłem, który przychodzi w takiej sytuacji jest – głodówka. W myśl: „bilans musi się zgadzać” - ograniczamy drastycznie podaż kalorii. O ile odnotowano zdrowotne działanie tego typu zabiegów, to w tym przypadku nieprzemyślana głodówka może skończyć się tylko pogorszeniem stanu zdrowia, a w najlepszym przypadku dodatkowymi, zbędnymi kilogramami. Po tak obfitym w jedzenie okresie zaleca się stopniowe wychodzenie z popularnego obżarstwa.
2. OCZYSZCZANIE WĄTROBY
Świąteczne, tradycyjne potrawy obfitują w dużej mierze w tłuszcz. Smażone ryby, a następnie mięsa obciążają naszą wątrobę. Okres poświąteczny, to czas kiedy powinniśmy poświęcić temu organowi więcej uwagi. Dieta bogata w warzywa i owoce wspomoże procesy oczyszczania. Szczególnie efektywne w tym wypadku są świeżo wyciskane soki. Normalizują pracę układu pokarmowego. Duża dawka błonnika oczyszcza jelita z zaległych złogów. Soki należy spożywać zaraz po przygotowaniu. Wyjątkiem jest sok z buraków, który zaleca się odstawić na trzy godziny. W terapiach oczyszczania wątroby nie zaleca się łączyć soków owocowych i warzywnych. Odnotowuje się lepsze efekty rozdzielając ich spożycie.
Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki
3. DIETA LEKKOSTRAWNA
Poza świeżymi sokami zaleca się ograniczyć potrawy smażone oraz ciężkostrawne. Dania na parze, gotowane z niewielkim dodatkiem zdrowych tłuszczy tj. olej lniany, oliwa z oliwek wspomogą przywracanie równowagi w naszym organizmie. W miarę możliwości zaleca się ograniczenie mocnych kaw, herbat oraz alkoholi. Wszystkie wymienione napoje wymagają od naszego układu pokarmowego wzmożoną pracę i wydzielanie kwasów żołądkowych. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest ciepła, przegotowana woda, która pomoże wątrobie w jej oczyszczaniu. Zaleca się również picie ziołowych herbat tj. rumianek, mięta, dziurawiec. Pracę wątroby wspomogą również przyprawy tj.: ostropest, cynamon, majeranek, kminek, koper. Nie warto ich ograniczać podczas przyrządzania potraw. Pamiętaj, aby dieta była bogata w błonnik. Pomoże on oczyścić jelita ze złogów i zapobiegnie procesom gnilnym.
Zobacz również: Szczypta smaku i zdrowia w przyprawach! - Na co warto postawić w kuchni
4. RUCH
Dyskomfort i złe samopoczucie nie zachęca do aktywności. Jednak to jedna z najlepszych rzeczy jaką możemy teraz dla siebie zrobić. Ruch przyśpiesza tętno, zwiększa temperaturę ciała, a co za tym idzie usprawnia metabolizm. To kolejny sposób na poprawę pracy organów wewnętrznych i ich samooczyszczanie, powrót do równowagi. Aktywność fizyczna pomoże nam ponadto w utracie dodatkowych kilogramów, nad którymi pracowaliśmy podczas Świąt. Instytut Żywności i Żywienia zaleca profilaktycznie co najmniej 30 minut aktywności w ciągu dnia, jeśli chodzi o dorosłych i 60minut w przypadku dzieci.
5. ALKOHOL
W wielu przypadkach podczas przejedzenia, zaleca się lampkę czerwonego wina. Przyjęło się, że poprawia ona pracę układu pokarmowego. Owszem. Nie zapominajmy jednak, że każde obżarstwo, to duży wysiłek dla naszych organów. Obciążamy serce, wątrobę, jelita. Alkohol, to kolejna zbędna toksyna, z którą nasza wątroba musi sobie poradzić. Neutralizowanie substancji wymaga podjęcia kolejnej, ciężkiej pracy. Nie taki mamy zamiar. Oszczędźmy więc swój układ krwionośny i pokarmowy i ograniczmy spożycie alkoholu.
Zobacz również: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm?
6. LEKI WSPOMAGAJĄCE TRAWIENIE
Suplementy diety dostępne w aptece bez recepty powinny być ostatecznością. Zbyt łatwy dostęp do nich powoduje, że stosujemy je bezmyślnie. Nie mamy świadomości „drogi” jaką musi pokonać tabletka, proszek czy kapsułka. Suplement dostarczamy przez jamę ustną, gdzie wędruje przełykiem do żołądka. Tam kwasy rozpuszczają ją. Następnie w jelitach wchłaniana jest pozostałość, która często ima się ze składem na opakowaniu. Niewielka ilość substancji zdrowotnych, ale i tych, które nadawały kapsułce kształt i zapach układem krwionośnym wędrują do wątroby. Tam ona neutralizuje je traktując jak toksyny. Leki nigdy nie będą naturalnym składnikiem dla naszego organizmu, dlatego organizm podejmuje procesy, które mają na celu wydalić ją z organizmu. Nie jest to zachęcanie do niekorzystania z suplementów i zaprzestania przyjmowania leków. Po prostu następnym razem przyjmując bezmyślnie preparaty dostępne bez recepty, zastanówmy się czy oby na pewno ma to sens. Święta mają swoje prawa. Nie zmienimy tego, gdyż jest to częścią naszej kultury. Możemy popracować tylko nad swoimi nawykami. O ile naszym organom nie jest do śmiechu, to na koniec pół żartem, pół serio mała ciekawostka. Czy wiesz, że według badań zmiana ręki (praworęczna na leworęczną lub odwrotnie) powoduje, że spożywamy o 30% mniej pokarmów niż normalnie? Może jest to jakaś myśl…
Zobacz również: Węgiel aktywny - bezpieczny nowy trend?