5 NAJMODNIEJSZYCH DIET 2016
Jak w każdej branży i w dietetyce panują „trendy żywieniowe”. I jak w każdych trendach coraz to nowsze poddają w wątpliwość stare teorie. Niestety często „nowości żywieniowe” wywołują więcej szkód niż pożytku, o czym ich zwolennicy przekonują się z czasem. Jakie trendy panują w 2016 roku? Co spotkamy w propozycjach „na odchudzanie” poza oczywistą dietą bezglutenową oraz bezmleczną? Czy wszystkie trendy są złe?
Zobacz również: Mąka bezglutenowa - z bananów, teff, czy batatów?
1. DIETA SKANDYNAWSKA - "PEREŁKA" WŚRÓD PANUJĄCYCH TRENDÓW
Specjaliści twierdzą, że dieta ta ma porównywalne właściwości do diety śródziemnomorskiej. Wszystko ze względu na duże spożycie ryb (nawet kilka razy w tygodniu). Dieta nordycka zachęca do zaopatrywania się w produkty lokalne oraz do jak najmniejszej ich obróbki. To na pewno korzystnie wpływa na ich jakość. Ryby bogate w kwasy NNKT wspierają układ krwionośny. Skandynawowie poza tym jedzą stosunkowo dużo wołowiny i dziczyzny. Vollkornbrot, to nieodzowny element tej diety. Jest to rodzaj pieczywa w stylu pumpernikiel. Bogaty w błonnik produkt usprawnia pracę jelit oraz ogranicza wchłanianie tłuszczy z pokarmu. Popularne warzywa w tej diecie to: marchewka, buraki, kapusta czy brukselka. Owoce to: jeżyny i borówki stosowane do sosów, ciast, deserów. Dieta skandynawska bardzo dobrze rokuje. Nie jest monodietą i dostarcza wszystkich niezbędnych składników. Jest to sposób żywienia, który otoczony jest aurą spożywania posiłków w spokoju oraz zachęcania do czynnego uprawiania sportu.
Zobacz również: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe? - Zalecenia od dietetyka
2. PALEO VS. SAMURAJ, CZYLI POWRÓT DO ŹRÓDEŁ NATURY
Paleo to popularna kolejny sezon dieta bazująca na: warzywach, owocach, jajkach, orzechach, rybach, grzybach oraz mięsach (najlepiej z wypasu pastwiskowego). Paleo wyklucza zboża, cukier i rafinowane oleje, a w niektórych przypadkach także rośliny strączkowe, nabiał i ziemniaki. Jest to przyjęty pewien sposób życia, który w założeniach ma tezę, że organizm człowieka najlepiej przystosował się do funkcjonowania podczas okresu paleolitycznego. Po drugiej stronie szali pojawia się dieta Samuraja - zmodyfikowana wersja Paleo, dopuszczająca w diecie bezglutenowe źródła węglowodanów tj. ziemniaki, kasze. Dieta ta jest wskazana dla osób bardzo aktywnych, ponieważ potrzebują oni znacznie większej podaży energetycznej. Te sposoby odżywiania gwarantują m.in. niższe spożycie soli oraz cukrów rafinowanych, czyli realizują jedne z głównych założeń WHO.
3. DIETA PŁYNNA OPARTA NA ZUPACH I SOKACH
To na pewno nie dieta oparta na jedzeniu zupy przed głównym daniem. Jej założyciele zalecają zupy, jako główną i jedyną potrawę na: śniadanie, obiad, podwieczorek (to nie żart!) i kolację. O ile witaminy pod wpływem temperatury ulegają utlenieniu, to zwolennicy tej diety bronią się tym, że spożywają cały zawarty w warzywach błonnik. W wątpliwość poddają picie soków, w przyrządzaniu których tracimy dużą część frakcji błonnika. Uważają, że spożywanie zup w aurze spokojnej atmosfery sprzyja utrzymaniu zdrowia na bardzo długi czas. Do tego nieodzownym elementem jest sport. Po drugiej stronie szali - zwolennicy soków. Mimo dużej krytyki ze strony miłośników zup, argumentują zalety picia soków. Uważają oni, że oczyszczające działanie spożywanych płynów jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w czasach, gdy jesteśmy otoczeni toksynami i szkodliwymi związkami. Uważają więc, że picie soków pozwala odciążyć organizm, utrzymać harmonię oraz dodają mnóstwo energii. Szczególnymi zwolenniczkami diet płynnych są modelki, które kilka dni przed pokazem, zaczynają ją stosować w celu oczyszczenia jelit. Warto jednak zaznaczyć, że długotrwałe spożywanie tylko świeżo wyciśniętych soków może skutkować wieloma spustoszeniami w naszym organizmie. Monodiety powodują nie tylko niedobory. Diety płynne mogą spowodować zaburzenia w prawidłowym trawieniu oraz zanik niezbędnych enzymów.
4. MONODIETA OPARTA NA WARZYWACH
Zalecenia WHO związane ze zwiększeniem spożycia warzyw w diecie przyczyniło się do powstania monodiety opartej na warzywach. Nie ma to nic wspólnego z klasycznym wegetarianizmem. Zwolennicy traktują rośliny jako jedyne źródło energii. Szczególną popularność zyskają takie warzywa jak: jarmuż, kalarepa, portulaka, pasternak, zielony kalafior, kolorowe dynie i marchewki oraz wodorosty. Warzyw nie należy poddawać obróbce termicznej. Podkreśla się właściwości oczyszczające tej diety. O ile ta zaleta na pewno odnajduje uzasadnienie w żywieniu, tak nie jesteśmy zwolennikami diet jednoskładnikowych. Tego typu zalecenia mogą być tymczasowe podczas konkretnych kuracji lub próby poprawy stanu zdrowia pacjenta.
5. WITARIANIZM
Witarianizm, to styl życia, który nie akceptuje spożywania potraw przygotowywanych w temperaturze większej niż 42*C. Zwolennicy uważają bowiem, że dzięki temu wszystkie enzymy, minerały oraz składniki odżywcze zachowują się w pożywieniu. Fakt, udowodniono, że temperatura powyżej 42 stopni zabija enzymy w jedzeniu. Dieta „Raw” wyklucza także wszelkie rzeczy odgrzewane i przetworzone. Drastyczny styl życia znajduje coraz więcej zwolenników i cieszy się uznaniem.
2016 rok to przede wszystkim czas spożywania posiłków w spokojnej, rodzinnej atmosferze. Ma to przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Lepszego trawienia oraz wchłaniania. Kcalmar nie poddaje tych założeń wątpliwości. Nie od dziś wiadomo, że należy spożywać posiłki w spokoju. Kolejną zauważalną tendencją jest odchodzenie od „cholesterolowego mitu”, a mianowicie Dietary Guidelines Advisory Committee, informuje nas: „Cholesterol nie jest składnikiem żywnościowym, którego dotyczy nadkonsumpcja”. Ciągle nie ustalono jednak nowych norm. Swoją popularnością cieszą się też diety eliminacyjne, które cenione są za indywidualne podejście. Często przyczyniają się do znacznej poprawy zdrowia.
Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka