DIETA I WYJŚCIA SŁUŻBOWE
Ogólnie rozpocząć dietę, podjąć decyzję i ruszyć do przodu nie jest tak trudno. Zawsze możemy znaleźć rozwiązanie jak dostosować potrzeby do trybu życia. Osobom pracującym w korporacjach jest dość łatwo, regularny tryb pracy, łatwo znaleźć czas na drugie śniadanie, jest przerwa lunchowa, po pracy krótka aktywność fizyczna i lekka kolacja. Weekendy są wolne, wtedy też z regularnością nie ma kłopotów. Oczywiście dotyczy to grupy osób, które faktycznie pracują w godzinach 8 – 16, jest też grupa, która w pracy spędza o wiele więcej czasu i Ci wtedy z regularnością i aktywnością mają o wiele trudniej...
WYJŚCIA SŁUŻBOWE - W CZYM PROBLEM?
Znaczny problem pojawia się podczas służbowych lunchów, bankietów, imprez i delegacji. Ciężko jest zabierać ze sobą w trzydniową delegację dziesiątki pudełek w jedzeniem. Jeżeli chodzi o bankiety na powitanie lampka szampana, a później kolorowy kilkumetrowy stół z potrawami. Rezygnować ze wszystkiego? Podróżować z pudełkami? Nie jeść nic, czy ciągle nadwyrężać swoje postanowienia udzielając sobie „wyjątkowej dyspensy”, a później pomijać posiłki w następnym dniu i zadręczać się wyrzutami sumienia?
Przeczytaj również o kulinarnym savoir vivre
DIETA - NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY…
Można na to spojrzeć z innej perspektywy. Po pierwsze na szczęście czas złocistych nugetsów, tłustych rożków z ciasta francuskiego i kremowych ciastek odszedł w niepamięć. Modne stało się slow food, a każdy szanujący się szef kuchni serwuje gościom małe dzieła sztuki, chwaląc się umiejętnościami i jakością wykorzystywanych produktów. Połączenie diety ze służbowymi wyjazdami i wyjściami, nie jest takie trudne. Pamiętajmy o tym, że odpowiedni styl życia i zdrowe odżywianie powinno być sposobem na życie, a nie problemem, który wzrasta do wysokiej rangi, gdy tylko pojawia się coś, co delikatnie zaburzy codzienną stabilność.
KILKA WSKAZÓWEK I DOBRYCH RAD
1. Znajdź sobie sojusznika - Coraz większej liczbie osób zależy na swoim zdrowiu, dokonuje dobrych wyborów i dba o siebie. Możecie wspólnie decydować, po jakie potrawy sięgać, a jakich się wystrzegać.
2. Bazując na swojej wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania, wybieraj potrawy, które dostarczą Ci wartościowych składników – pieczone ryby, sałatki, warzywa na parze.
3. Pilnuj ilości – Bogactwo i różnorodność smakołyków na służbowych bankietach może być zgubna, tym bardziej, że porcje są często bardzo małe – „na jeden kęs”, a oczy chcą spróbować wszystkiego. Pamiętaj, że bankietów będzie jeszcze sporo, warto na każdym skosztować coś innego.
4. Wystrzegaj się alkoholu, to puste kalorie, a nikt się nie obrazi, gdy odmówisz powitalnego szampana - Wybór herbat też zawsze jest bardzo bogaty, a orzeźwić można się szklanką chłodnej wody z cytryną, której też nigdy nie brakuje (zobacz: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm?).
5. Jedz bardzo powoli, delektuj się potrawami - Dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia jedzenia do mózgu docierają sygnały „dość” – słuchaj swojego organizmu.
6. Kiedy problemem nie jest bankiet, tylko służbowa kolacja, podczas której otrzymujesz menu i sam decydujesz o tym co zjesz, pamiętaj o zasadzie z punktu 2.
7. Kiedy kolacja składa się z trzech potraw, jak to często na służbowych wyjściach bywa, zacznij od małej porcji rozgryzającej zupy, potem wybierz lekką sałatkę a kolację uwieńcz koktajlem lub musem owocowym, rezygnując z tłustych deserów, słodkich ciast i pralin.
8. Pamiętaj także, o tym że kiedy pojawia się w perspektywie służbowe spotkanie, pilnuj by w ciągu dnia jeść lekko i pić dużo wody. Kiedy to się stanie Twoją zasadą, bankiety czy delegacje będą po prostu zdrową kolacją, zjedzoną na mieście w eleganckim stroju :)
Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka
JAKIE WNIOSKI?
Bywanie na służbowych wyjściach czy imprezach wpisuje się często w obowiązki pracowników korporacji. Uczestniczenie w nich nie musi znacząco oddziaływać na codzienne postanowienia. Dokonując zdrowych wyborów nie musisz się martwić o swoje zdrowie czy sylwetkę. Jeżeli masz wątpliwości zapytaj swojego dietetyka :) Jeżeli nie masz do kogo się zwrócić o pomoc, skorzystaj z wyszukiwarki dietetyków i znajdź specjalistę dla Siebie!