SZCZYPTA SMAKU I ZDROWIA W PRZYPRAWACH! - NA CO WARTO POSTAWIĆ W KUCHNI
Szczypta odpowiednio dobranych przypraw to dla nas szczypta smaku i zdrowia! Przyprawy wspaniale wzbogacają smak, aromat i wygląd potraw. Ich wybór jest naprawdę szeroki. Z jednej strony to duży plus, bo dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, lecz z drugiej ciężej jest zdecydować się, które przyprawy powinny znaleźć się w naszej kuchni. Dla ułatwienia wyboru przyjrzyjmy się wybranym przyprawom pod kątem ich walorów zdrowotnych oraz zastosowania w kuchni.
SZCZYPTA PRZYPRAWY TO SZCZYPTA ZDROWIA - WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE SMAKÓW
Kurkuma
Walory zdrowotne kurkumy od wieków doceniane są przez medycynę chińską jednak i do naszego kraju dotarły informacje o cennych właściwościach kurkumy. Przyprawa ta ma ogromny potencjał zarówno jeśli chodzi o nadawanie naszym potrawom smaku i aromatu (jest szeroko stosowana w aromatycznej kuchni indyjskiej), jak i wprowadzanie do naszych dań „szczypty zdrowia”. Kurkuma jest przyprawą z tej samej rodziny co imbir i jeśli dobrze poszukamy możemy kupić ją podobnie jak imbir w postaci korzenia. Najczęściej jednak spotkamy ją w formie sproszkowanej - jako samodzielną przyprawę lub jako składnik mieszanki curry. Kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe (czytaj: Dieta przeciwzapalna jako element leczenia). Ciekawostką jest, że wchodzi w skład ziołowego preparatu zalecanego mężczyzną chorującym na raka prostaty. Oprócz tego, że kurkuma znajduje zastosowanie w profilaktyce i leczeniu nowotworów, ma również znaczenie w terapii łuszczycy, miażdżycy, zapalenia trzustki, chorób zapalnych jelit, czy infekcjach wirusowych i bakteryjnych ze względu na swoje przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości.
Cynamon
Cynamon to przyprawa, którą otrzymuje się z wysuszonej kory cynamonowca. Możemy kupić ją w postaci lasek cynamonu lub w nieco tańszej sproszkowanej formie. Cynamon ma bardzo charakterystyczny smak i aromat, który wielu z nas kojarzy się z okresem świątecznym. Biorąc pod uwagę jakie właściwości posiada cynamon warto wprowadzić go do dań nie tylko od święta. Może okazać się zbawienny podczas niestrawności, biegunek, czy wzdęć, ponieważ łagodzi tego typu dolegliwości (dowiedz się więcej o wzdęciach). Ponadto ma silne właściwości antyoksydacyjne, co sprawia, że zapobiega występowaniu stresu oksydacyjnego, który jest tak niebezpieczny dla naszego zdrowia. Coraz częściej podkreśla się fakt, że cynamon to przyprawa, która działa przeciwzapalnie, antynowotworowo, a także ma znaczenie w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera (zobacz 9 produktów w profilaktyce cukrzycy oraz Demencja starcza - czy można jej zapobiegać dietą?).
Imbir
Imbir to przyprawa, której popularność znacznie wzrasta w okresie jesienno-zimowym, ponieważ jest ona doskonałym dodatkiem do rozgrzewającej zimowej herbaty (zobacz: Imbir - zastosowanie w porze jesienno-zimowej). Jednak patrząc na to ile dobrego imbir może zrobić dla naszego organizmu warto traktować go jako całoroczną przyprawę. Imbir posiada silne właściwości przeciwzapalne dlatego zaleca się go, m.in. przy chorobach zapalnych stawów, czy zapaleniu oskrzeli. Oprócz tego pobudza pracę przewodu pokarmowego, a także działa przeciwwymiotnie o czym świadczy powszechne zalecenia go kobietom w ciąży. Imbir wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe oraz przeciwmigrenowe.
SZCZYPTA PRZYPRAWY TO SZCZYPTA SMAKU!
Spośród obszernej grupy przypraw, które mamy do wyboru istnieją przyprawy kuchenne o bardziej zdefiniowanym aromacie i smaku, które nie będą dobrze komponowały się z każdym daniem oraz takie, które wykazują większą uniwersalność i dobrze komponują się z różnymi potrawami. Oto przypraw kuchenne z drugiej grupy, które warto wybierać ze względu na ich uniwersalność (ale nie tylko!).
Bazylia
Bazylia to przyprawa, którą znajdziemy w wielu mieszankach przypraw, a szczególnie tych używanych w kuchni włoskiej. Bazylię możemy również kupić jako samodzielną przyprawę w formie sproszkowanej, ale również wyhodować w doniczce, w domowych warunkach. Z jakimi potrawami dobrze komponuje się bazylia?
Sałatki (szczególnie te z dodatkiem pomidorów, np z naszego przepisu na Sałatkę makaronową z łososiem),
sosy,
potrawy z ryb i owoców morza (np. Azjatyckie kotleciki rybne z ryżem i surówką),
potrawy z mięsa (zobacz przepis na Gulasz wołowy z papryką i cukinią),
potrawy z jajek (np. omlet lub jaja faszerowane),
masła ziołowe.
Oregano
Nazywane jest również dzikim kminkiem i podobnie jak bazylia znajduje się w wielu mieszankach przypraw, szczególnie używanych w kuchni włoskiej. Oregano warto dodawać do potraw tłustych, ciężkostrawnych, ponieważ pobudza procesy trawienia. Z jakimi potrawami dobrze komponuje się oregano?
Potrawy na bazie warzyw (w szczególności zawierające pomidory, groch, fasolę),
potrawy z ryb i owoców morza (zobacz naszą propozycję na Makaron z cukinii z krewetkami),
potrawy z dodatkiem serów,
sosy,
Słodka papryka
Słodka papryka to ciekawy pomysł na to jak dodać naszym potrawom lekko paprykowy smak, gdy pod ręką zabraknie świeżej papryki. Może znaleźć zastosowanie również jako naturalny barwnik dla naszych potraw. Słodka papryka jest powszechnie wykorzystywana w kuchni węgierskiej, indyjskiej, czy meksykańskiej. Można dodawać ją do wielu różnorodnych potraw, znajduje zastosowaniem, m.in. w daniach, takich jak:
zupy (przepis na zupę krem z buraka),
potrawy z mięsa,
potrawy z ryb,
potrawy z jajek (np. Szakszuka ze szpinakiem),
dania na bazie ryżu
sałatki.
Zobacz również: Rodzaje soli