SPOSOBY NA ZAPARCIA – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Data publikacji: 18 lipca 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

SPOSOBY NA ZAPARCIA - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Zaparcia to problem dość powszechny, ponieważ boryka się z nim około 30% populacji. Przyczyną zaparć mogą być różnego rodzaju choroby (m.in. coraz częściej diagnozowana niedoczynność tarczycy, choroby zapalne jelit), przyjmowane leki,  czy zbyt niski poziom aktywności fizycznej. Bardzo często czynnikiem prowadzącym do powstania zaparcia jest również niewłaściwa dieta. Zaparcia wynikają również bardzo często z błędów żywieniowych jakie popełniamy dlatego warto znać sposoby a zaparcia - wiedzieć jak się ich wystrzegać i które produkty wybierać, aby zaparcia nie były naszym problemem.

DLACZEGO WSPÓŁCZESNY STYL ŻYCIA SPRZYJA ZAPARCIOM?

Coraz więcej osób skłania się ku zdrowemu stylowi życia i zwraca uwagę na to co je. Dostrzegają to producenci produktów spożywczych poszerzając swoją ofertę o coraz lepsze produkty, charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą. Niestety pomimo tego trendu na półkach sklepowych wciąż jest jeszcze dużo miejsca dla żywności przetworzonej, ubogiej w składniki odżywcze. W wyniku procesów technologicznych, którym poddawany jest taki produkt traci on wiele cennych składników, m.in. tak ważny w profilaktyce i leczeniu zaparć błonnik pokarmowy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że oprócz tego, że naszą kuchnię zapełniamy takimi przetworzonymi produktami to jedząc poza domem również stawiamy na dania przetworzone, dania tłuste typu fast-food. Co więcej, gdy na skutek tego typu przetworzonej „diety” dopadnie nas problem zaparć często szukamy szybkich sposobów na walkę z nimi i sięgamy po suplementy diety. Warto jednak pamiętać, że urozmaicona, bogata w błonnik pokarmowy dieta to podstawa, a suplementy diety mogą stanowić jedynie jej uzupełnienie. Ich częste zażywanie może „rozleniwić” nasze jelita, co doprowadzi do tego, że osiągniemy efekt odwrotny do pożądanego i problem z zaparciami zamiast zniknąć pogłębi się. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że w napiętym grafiku ciężko znaleźć nam czas na aktywność fizyczną, a wolny czas spędzamy często na siedząco, np. przed telewizorem lub komputerem. Niewłaściwa dieta, oparta o produkty wysokoprzetworzone w połączeniu z niską aktywnością fizyczną to elementy współczesnego stylu życia, które bardzo często stają się przyczyną zaparć.

Zobacz również: Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie

Przyjrzyjmy się liście przykładowych produktów, sprzyjającym zaparciom

- pieczywo pszenne, a także pieczywo cukiernicze, np. drożdżówki, słodkie rogale,

- produkty na bazie mąki pszennej, ziemniaczanej i kukurydzianej,

- biały ryż,

- drobne kasze: manna, krakowska, kukurydziana,

- potrawy smażone, typu fast-food,

- czekolada, ciastka, batony, ciasta i torty oraz inne produkty o dużej zawartości cukrów prostych,

słodkie napoje gazowane, mocna herbata (zobacz: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?).

Zobacz również : Wzdęcia - skąd się biorą i jak im zaradzić?

CO JEŚĆ, ABY UNIKNĄĆ ZAPARĆ?

Oprócz tego, że wiemy jakich produktów unikać warto wiedzieć, które produkty pomogą nam uniknąć zaparć oraz staną się pomocne, gdy taki problem już się pojawi. Przede wszystkim powinniśmy postawić na produkty jak najmniej przetworzone, bogate w błonnik pokarmowy. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób przygotowywania naszych potraw. W przypadku tych, które wymagają obróbki przed spożyciem najlepiej sprawdzi się gotowanie, gotowanie na parze i duszenie. Natomiast w przypadku warzyw i owoców najlepszym wyborem będzie spożywanie ich na surowo.

Zobacz również: Skrobia oporna - cenna pożywka dla dobrych bakterii

Co na zaparcia? Te produkty powinny znaleźć się w jadłospisie:

- pieczywo z mąki żytniej, najlepiej na zakwasie,

- kasze: pęczak, jaglana, gryczana, bulgur,

- ryż brązowy (zobacz: Rodzaje ryżu - wartość odżywcza ukryta w ziarenku),

- płatki żytnie, płatki owsiane, siemię lniane, nasiona słonecznika, pestki dyni, otręby,

- świeże owoce - najlepiej sprawdzą się owoce, takie jak porzeczki, jagody, agrest, poziomki, truskawki, maliny, jabłka,

- owoce suszone: morele, figi, śliwki,

- warzywa w postaci surówek, warzywa krótko gotowane w wodzie lub na parze, m.in. marchew, buraki, brukselka, szpinak, brokuły, kapusta, kukurydza,

- nasiona roślin strączkowych (zobacz: Rośliny strączkowe - czy warto włączyć je do swojej diety?),

- soki owocowe i warzywne najlepiej przygotowywane w domu, a jeśli kupne to niepasteryzowane, bez dodatku cukru.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

Bardzo ważne w zapobieganiu i leczeniu żywieniowym zaparć jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów (należy jednak unikać mocnej herbaty, słodkich napojów gazowanych), a także regularne spożywanie posiłków.

WSKAZÓWKA: Jeśli regularnie borykasz się z zaparciami, zmień wodę do picia na magnezową, która ma lekkie właściwości przeczyszczające.

Zobacz również: Leczenie hemoroidów za pomocą diety

INNE SPOSOBY NA ZAPARCIA

Właściwa dieta oraz odpowiednia ilość ruchu to podstawa profilaktyki oraz leczenia zaparć. Z uporczywym problemem zaparć możemy pomóc sobie również wykorzystując potencjał herbat ziołowych, czy aloesu. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie uzupełnienie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Musimy również wziąć pod uwagę, że stosowanie popularnych herbat ziołowych oraz aloesu wymaga od nas rozwagi, ponieważ po pierwsze nie każdy może je spożywać, a po drugie ich stosowanie bez umiaru może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji (m.in. odwodnienia, niedoborów elektrolitów, czy atonii jelita grubego, która jedynie pogłębi problem z zaparciami). Pamiętając o tym przyjrzyjmy się jakie produkty mogą być uzupełnieniem diety z odpowiednią ilością błonnika pokarmowego i aktywności fizycznej.

- herbata na bazie kory kruszyny,

- herbata na bazie liści senesu,

- herbata lub napój na bazie morszczynu pęcherzykowatego,

- nasiona babki płesznik (nasiona mogą być stosowane jako dodatek do potraw, np. jogurtów lub przyjmowane po prostu po zalaniu ich wodą),

- sok z aloesu.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!